RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Proszę się nie obawiać”. Tarczyński zaprasza Bodnara do debaty [WIDEO]

Dominik Tarczyński i Adam Bodnar (fot. TT/Dominik Tarczyński/PAP/Rafał Guz)
Dominik Tarczyński i Adam Bodnar (fot. TT/Dominik Tarczyński/PAP/Rafał Guz)

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Dominik Tarczyński liczył na dyskusję z Adamem Bodnarem, który zgodnie z ostatecznym wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego nie będzie już pełnić obowiązków Rzecznika Praw Obywatelskich. Polityk wskazał, że rozmowa miała się odbyć w BBC World Service, ale Bodnar odmówił udziału.

Bodnar skomentował wyrok TK: Dalej będę wykonywał zadania RPO

Rzecznik Praw Obywatelskich nie może pełnić urzędu po upływie kadencji – orzekł w czwartek Trybunał Konstytucyjny. Po głoszeniu wyroku głos zabrał...

zobacz więcej

Rozmowa miała dotyczyć orzeczenia TK w sprawie Bodnara. – BBC World Service zaprosiło nas do debaty na temat decyzji Trybunału Konstytucyjnego. Jak się dowiedziałem, pan odmówił udziału w tej debacie. Bardzo żałuję – powiedział Tarczyński w nagraniu opublikowanym na Twitterze.

– Zachęcam pana do tego, żeby widzowie Polski i Europy usłyszeli tę debatę, aby nie bał się pan udziału w tej debacie z moją skromną osobą, bo zażyczył pan sobie być w programie sam. Mam nadzieję, że szanuje pan prawo do informacji każdego obywatela – dodał.

Europoseł PiS wskazał, że chciałby porozmawiać z Bodnarem również o praworządności w Polsce i konstytucji. – Jestem gotów o każdej godzinie, którą pan wskaże. Zachęcam pana – proszę się nie bać, proszę wziąć udział w tej debacie – zaapelował do Adama Bodnara.

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis pozwalający działać Rzecznikowi Praw Obywatelskich po zakończeniu kadencji do czasu powołania następcy, jest niezgodny z konstytucją. W praktyce to oznacza, że Adam Bodnar przestaje wykonywać zadania RPO.

źródło:
Zobacz więcej