RAPORT

Wojna na Ukrainie

Prezydent powołał szefa Biura Polityki Międzynarodowej

Prezydent Andrzej Duda zainaugurował działalność Biura Polityki Międzynarodowej w KPRP; szefem Biura został Krzysztof Szczerski. – Mam nadzieję, że Biuro w sposób większy niż do tej pory pozwoli realizować działania prezydenta RP w zakresie polityki międzynarodowej – powiedział Andrzej Duda.

Sędziowie pokoju. „Nie wykluczam zmiany konstytucji” [WIDEO]

Prezydent Andrzej Duda zainaugurował prace zespołu do spraw sędziów pokoju. Ci sędziowie, wybierani przez obywateli, mieliby być najniższym...

zobacz więcej

Szczerski został też przewodniczącym powołanego Kolegium Prezydenta RP ds. Polityki Międzynarodowej.

Andrzej Duda wyraził nadzieję, że powołanie Biura „w sposób znacznie większy niż do tej pory ukaże i pozwoli realizować ten drugi z najważniejszych obszarów konstytucyjnych działania prezydenta RP, jakim, obok kwestii bezpieczeństwa państwa i zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi, jest zagadnienie polityki międzynarodowej”.

Prezydent zaznaczył, że polską politykę zagraniczną prowadzi i sprawuje w zakresie ogólnym Rada Ministrów. – Ale chcę mocno podkreślić, że prezydent ma swoją rolę w zakresie jej realizacji jako reprezentant kraju na zewnątrz i najwyższy przedstawiciel RP – zaznaczył Andrzej Duda.

Takie biuro było potrzebne


Prezydent wskazywał, że jego decyzja wynika z analizy, że potrzebne jest powołanie Biura w takim kształcie, ”o szczególnie wzmocnionej strukturze i kompetencjach”. – Przyjęliśmy niepisany podział ról z Radą Ministrów, początkowo z premier Beatą Szydło, później z premierem Morawieckim, że w głównej mierze sprawami europejskimi zajmuje się premier, a kwestie związane z Sojuszem Północnoatlantyckim i naszą obecnością w ONZ to domena, w której w przeważającej mierze działa prezydent – powiedział Andrzej Duda. – W tym zakresie funkcjonowaliśmy bardzo dobrze – dodał.

Czytaj także: Prezydent Andrzej Duda na Wawelu: Jestem tu, by oddać im hołd [WIDEO]

 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej