RAPORT

Wojna na Ukrainie

Wirusolog: To pewne – będzie mutacja koronawirusa, która ucieknie szczepionkom

Maski chronią przed zakażeniem zwłaszcza przy rozmowie (fot. Marcos del Mazo/LightRocket via Getty Images)
Maski chronią przed zakażeniem zwłaszcza przy rozmowie (fot. Marcos del Mazo/LightRocket via Getty Images)

Powstanie wariant koronawirusa, który ucieknie szczepionkom – powiedział w Radiu Plus prof. Krzysztof Pyrć. Członek Rady Medycznej przy premierze uważa, że prawdopodobnie będzie potrzebna aktualizacja szczepionek. Pyrć przypomniał, że noszenie masek może nas uchronić przed zakażeniem szczególnie podczas rozmowy.

„Potrójny mutant”. Nowe dane o koronawirusie w Niemczech

Nowy wariant koronawirusa wykryto przez przypadek. Naukowcy natrafili na niego podczas rytunowych badań w Berlinie. Okazuje się, że wariant składa...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Wirusolog i mikrobiolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego był pytany, czy kolejne mutacje koronawirusa będą groźniejsze i czy pojawią się odmiany, dla których szczepionki nie będą stanowić zapory.

– Ten wirus się cały czas zmienia. Należy się spodziewać, że będzie próbował uciekać, zwiększać transmisyjność. To w dużym stopniu zależy od tego, jak będziemy kontrolować epidemię. Jeżeli szybko skontrolujemy ją za pomocą szczepień, szansa jest minimalna; jeżeli puścimy ją samopas, jak w Brazylii, szansa jest realna – mówił prof. Krzysztof Pyrć.

Dodał, że „można przyjąć za pewnik”, iż takie mutacje się pojawią.

Odporność osłabi impakt mutacji


– Pytanie tylko, w jakim momencie się pojawią. Jeżeli będziemy już uodpornieni, mutacje nie będą miały tak dużego impaktu – ocenił.

Zobacz także: Nowe warianty koronawirusa odporne na szczepionki

Nowy wariant COVID-19 wpływa na skuteczność szczepionek? Ekspert tłumaczy

Na ten moment nie ma żadnych przesłanek, by sądzić, że zakażenie nowym wariantem koronawirusa ma istotny wpływ na przebieg kliniczny COVID–19 czy...

zobacz więcej

– Można przewidywać, że powstanie wariant, który zupełnie ucieknie i wtedy będzie konieczność aktualizacji szczepionki. Część firm już nad tym pracuje, te szczepionki w zasadzie są już przygotowane – zauważył wirusolog.

Mikrobiolog z UJ był też pytany o zasadność noszenia maseczek na otwartej przestrzeni. – Jeżeli idziemy pustą ulicą, ryzyko jest minimalne; jeżeli rozmawiamy z kimś, ryzyko transmisji istnieje. Nie damy rady zablokować kontaktów międzyludzkich w domach – stwierdził profesor.

– Setki ludzi umierają codziennie i kluczowe jest przerwanie wszelkich ścieżek transmisji. Zgadzam się, że maseczki na zewnątrz chronią wyłącznie wtedy, gdy z kimś rozmawiamy. Kiedy liczba zakażeń spadnie, będę pierwszym, który powie, że na zewnątrz nie potrzebujemy maseczek – zadeklarował prof. Pyrć.

Maseczki: mały koszt, a może zmienić wiele


Członek Rady Medycznej przy premierze zaznaczył, że „gdy jesteśmy w kryzysie, to stosunkowo mały koszt, który może zmienić” wiele. – Nawet jeżeli to będzie 200 osób uratowanych, to chyba noszenie maseczek nie jest aż tak problematyczne – dodał.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej