RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ten zmysł niszczy marihuana. Naukowcy już o tym wiedzą

Nie wszyscy użytkownicy marihuany zauważają pogorszenie wzroku (fot. Shutterstock/Pau Novell Aran)
Nie wszyscy użytkownicy marihuany zauważają pogorszenie wzroku (fot. Shutterstock/Pau Novell Aran)

Wielu palących marihuanę nie zdaje sobie sprawy, że może to znacznie pogorszyć ich zdolność widzenia – ujawnili naukowcy. Wskazują, że palenie konopi znacząco zmienia kluczowe funkcje wzrokowe, takie jak ostrość wzroku, wrażliwość na kontrast, trójwymiarowe widzenie (stereopsja), zdolność ogniskowania wzroku i wrażliwość na olśnienie.

Gubernator tego stanu USA podpisał ustawę ws. legalizacji marihuany

Gubernator Nowego Jorku Andrew Como podpisał ustawę ws. legalizacji marihuany dla dorosłych w tym amerykańskim stanie. We wtorek przyjęli ją...

zobacz więcej

Według „Scientific Reports” ponad 90 proc. użytkowników marihuany uważa, że palenie jej nie ma wpływu na ich wzrok lub ma niewielki. Badania przeprowadzono na hiszpańskim uniwersytecie w Granadzie.

Jak wyjaśnia główna autorka badania Sonia Ortiz Peregrina, palenie konopi indyjskich rośnie, choć jest w Hiszpanii nielegalne. Z ankiet dotyczących alkoholu, narkotyków i innych uzależnień przeprowadzonych w Hiszpanii w latach 2019-20 wynika, że palenie „trawki” rośnie od 2011 r. 37 proc. dorosłych Hiszpanów używało jej przez pewien czas, a ok. 10 proc. – w ciągu ostatniego roku.

Wpływ marihuany na stan zdrowia


Podczas badań, które uzyskały aprobatę Komisji ds. Etyki Badań nad Człowiekiem, zbadano wzrok 31 palących, gdy byli trzeźwi i gdy byli pod wpływem narkotyku. Naukowcy badali też percepcję wizualnych efektów palenia marihuany.

Marihuana czy filiżanka kawy? Wiadomo, co bardziej szkodzi klimatowi

Jeżeli konopie uprawiane są w pomieszczeniach na skalę komercyjną, to spalenie jointa prawdopodobnie bardziej szkodzi klimatowi niż wypicie piwa...

zobacz więcej

Wyniki pokazały, że po spożyciu znacząco pogorszyły się parametry takie jak ostrość wzroku, wrażliwość na kontrast, trójwymiarowe widzenie, zdolność ogniskowania wzroku i wrażliwość na olśnienie. Mimo to nie wszyscy badani zgłaszali pogorszenie widzenia po paleniu marihuany.

30 proc. stwierdziło, że ich wzrok w ogóle nie ucierpiał, 65 proc. – że pogorszył się tylko nieznacznie. Naukowcy odkryli, że parametr wizualny, który może być najsilniej powiązany z percepcją efektu wizualnego po marihuanie, to wrażliwość na kontrast.

Zobacz także: Pracownicy Białego Domu zwolnieni za palenie marihuany


Badanie wykazało negatywny wpływ na wszystkie oceniane parametry wizualne. Wyniki wraz z nieświadomością wizualnego upośledzenia spowodowanego paleniem konopi indyjskich wskazują na potrzebę kampanii uświadamiających; takie pogorszenie wzroku podczas wykonywania codziennych czynności może być niebezpieczne.

źródło:

Zobacz więcej