RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ostry spór polityków. Mocne komentarze po decyzji TK

Rezcznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar (fot. PAP/Leszek Szymański)
Rezcznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar (fot. PAP/Leszek Szymański)

Trybunał Konstytucyjny nie pozwolił na pełnienie funkcji Rzecznika Praw Obywatelskich po upływie pięcioletniej kadencji. Orzeczenie sędziów wywołało lawinę komentarzy. „Pan Bodnar od dawna nie jest już Rzecznikiem” – piszą politycy Zjednoczonej Prawicy i wskazują, że zgodnie z konstytucją TK nie mógł podjąć żadnej innej decyzji. „Dobrze, że pada deszcz, bo nie widać moich łez” – odpowiada z kolei zdruzgotana posłanka Koalicji Obywatelskiej, która na ogłoszenie decyzji czekała przed budynkiem sądu.

Bodnar skomentował wyrok TK: Dalej będę wykonywał zadania RPO

Rzecznik Praw Obywatelskich nie może pełnić urzędu po upływie kadencji – orzekł w czwartek Trybunał Konstytucyjny. Po głoszeniu wyroku głos zabrał...

zobacz więcej

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis pozwalający działać Rzecznikowi Praw Obywatelskich po zakończeniu kadencji do czasu powołania następcy jest niezgodny z konstytucją. W praktyce oznacza to, że Adam Bodnar przestaje wykonywać zadania RPO.

Sprawa wywołała wiele komentarzy. Wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski przypomniał w sieci wypowiedź Adama Bodnara z środy. Rzecznik komplementował wówczas w Senacie Martę Lempart nazywając ją „wybitną, znaną wszystkim aktywistką”.

Zobacz także:  Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok ws. kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich

„Polska czeka na Rzecznika Praw Obywatelskich, a nie Rzecznika Platformy Obywatelskiej, dla którego wybitną jest promująca cywilizację śmierci Lempart” – napisał po wyroku TK Romanowski.

„Symbolem upadku funkcji RPO za czasów Adama Bodnara jest finał tej kadencji, zakończony peanami na cześć niezrównoważonej, wulgarnej, wzywającej do przemocy Marty Lempart” – napisał na Twitterze Robert Winnicki (Konfederacja). Poseł Arkadiusz Mularczyk, który w TK reprezentował stanowisko Sejmu, napisał w sieci: „Przepis umożliwiający RPO pełnienie funkcji po zakończeniu kadencji jest niezgodny z konstytucją.”

Na ten wpis zareagował Jerzy Kwaśniewski, prezes Ordo Iuris. „Bardzo rozsądne orzeczenie TK, łącznie z odroczeniem o 3 miesiące jego wejścia w życie” – zaznaczył. Jak ocenił prawnik, to „wyraźne upomnienie dla władzy ustawodawczej – konflikt polityczny nie może być wykorzystywany dla niekonstytucyjnego okupowania konstytucyjnego organu”. „Czyli sprawa jest jasna. Pan Bodnar zgodnie z obowiązującą Konstytucją RP od dawna nie jest już Rzecznikiem Praw Obywatelskich” – skomentował poseł PiS Kazimierz Smoliński. Jan Mosiński (PiS) zauważył, że wyrok TK wejdzie w życie po trzech miesiącach. „Jest to czas dla Sejmu i Senatu na to, aby poprawić ustawę o RPO tak, aby była zgodna z ustawą zasadniczą” – wskazał.

Szef PO Borys Budka oceniłnatomiast, że orzeczenie Trybunału było pisane „na polityczne zamówienie”.

„Jest ostatecznym dowodem na konieczność opcji zero i zbudowanie od podstaw niezależnego sądu konstytucyjnego” – napisał Budka.

„Dobrze, że pada deszcz, bo nie widać moich łez” – napisała z kolei Klaudia Jachira z Koalicji Obywatelskiej, która jest przed TK.„Jeszcze Polska nie zginęła!” – dodała posłanka. Przed TK był również Michał Szczerba z Platformy. „Pozdrawiamy spod Wysokiego Trybunału” – napisali z kolei Franciszek Sterczewski i Monika Rosa, posłowie Koalicji Obywatelskiej. „Państwo bez Rzecznika to obywatele i obywatelki bez ochrony” – oceniła Sylwia Spurek, europosłanka partii Zieloni. „Sędziowie zależni od władzy pozbawili nas obrońcy” – stwierdziła. „PiS wydał rozkaz, pseudo TK Julii Przyłębskiej wykonał wyrok na funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich” – oceniła Katarzyna Lubnauer z KO.

źródło:
Zobacz więcej