RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

USA mają ogłosić nowe sankcje wobec Rosji

Kolejne sankcje USA wobec Rosji (fot.  Andrew Harnik-Pool/Getty Images; Alexei Druzhinin\TASS via Getty Images)
Kolejne sankcje USA wobec Rosji (fot. Andrew Harnik-Pool/Getty Images; Alexei Druzhinin\TASS via Getty Images)

Stany Zjednoczone ogłoszą dziś daleko idące sankcje wobec Rosji – informują amerykańskie media. Administracja Joego Bidena ma wydalić 10 rosyjskich dyplomatów i rozszerzyć zakaz zakupu przez amerykańskie banki rosyjskich obligacji państwowych.

USA nałożą na Rosję sankcje za ingerencję w wybory w 2020 r.

Biały Dom w przyszłym tygodniu nałoży sankcje na Rosję w związku z jej ingerencją w zeszłoroczne wybory w Stanach Zjednoczonych – podała CNN....

zobacz więcej

Według dziennika Wall Street Journal i agencji Bloomberg nowe sankcje Waszyngtonu mają być odpowiedzią na agresywne działania Moskwy, w tym okupację Krymu, ingerencję w wybory prezydenckie w USA i finansowanie nagród za ataki na amerykańskich żołnierzy w Afganistanie.

Rząd Joego Bidena ma wydalić 10 rosyjskich dyplomatów i formalnie uznać Służbę Wywiadu zagranicznego Rosji jako odpowiedzialną za atak hackerski SolarWind wymierzony w amerykańskie firmy i instytucje rządowe.

Jakie sankcje na Rosję?


Prezes Microsoftu Brad Smith opisał atak, który został zidentyfikowany w grudniu 2020 r. jako „największy i najbardziej wyrafinowany, jaki widział świat”.

Waszyngton ma też wprowadzić zakaz zakupu obligacji państwowych bezpośrednio od rosyjskiego banku centralnego. Wall Street Journal przypomina, że wprowadzony wcześniej częściowy zakaz wstrząsnął rosyjskimi rynkami finansowymi.

Zobacz także: Sankcje na Rosję za użycie broni chemicznej przeciw Nawalnemu

Putin, zabójca, Biden, sankcje. Wciąż nie wiadomo, jaki obrazek powstanie z tych puzzli

Uznanie przez Joego Bidena, że Władimir Putin to zabójca, będzie miało swoje konsekwencje w relacjach amerykańsko-rosyjskich. W czasie gdy Polska i...

zobacz więcej

USA wraz z Unią Europejską, Wielką Brytanią, Kanadą i Australią mają objąć sankcjami osiem podmiotów i osób fizycznych związanych z okupacją Krymu.

Bloomberg przypomina rozmowę telefoniczną prezydentów USA i Rosji, podczas której Joe Biden miał powiedzieć Władimirowi Putinowi, że Stany Zjednoczone będą zdecydowanie bronić narodowych interesów w odpowiedzi na działania Rosji. Biden zaproponował spotkanie „w kraju trzecim”, które miałoby pozwolić przywódcom na znalezienie obszarów współpracy.

Od kilku tygodni USA i ich sojusznicy z NATO są zaniepokojeni nagromadzeniem rosyjskich wojsk w pobliżu Ukrainy i na Półwyspie Krymskim, anektowanym przez Rosję w 2014 r.

Komentarz rzecznika Kremla


– Wrogość i nieprzewidywalność działań Ameryki zmuszają nas ogólnie do bycia przygotowanymi na najgorsze scenariusze – powiedział w zeszłym tygodniu mediom rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, uprzedzając nowe amerykańskie sankcje.

Zobacz także: Odpowiedź Putina na komentarz Bidena


źródło:
Zobacz więcej