RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Bodnar skomentował wyrok TK: Dalej będę wykonywał zadania RPO

Rzecznik Praw Obywatelskich nie może pełnić urzędu po upływie kadencji – orzekł w czwartek Trybunał Konstytucyjny. Po głoszeniu wyroku głos zabrał Adam Bodnar, zapowiadając, że nadal będzie wykonywał zadania RPO, do czasu wejścia w życie wyroku.

Jachowicz: Adam Bodnar „opoką” skrajnej lewicy i Koalicji Obywatelskiej

Adam Bodnar zdaje sobie sprawę, jaką stanowi opokę dla zwolenników lewicujących liberałów oraz skrajnej lewicy, pod skrzydłami której znajdują...

zobacz więcej

Kadencja Adama Bodnara upłynęła 9 września ubiegłego roku. Do tej pory nie wybrano jego następcy.

Wyrok TK ws. RPO


Trybunał zdecydował, że wyrok wejdzie w życie po upływie trzech miesięcy od jego ogłoszenia w Dzienniku Ustaw – przekazał sędzia sprawozdawca Stanisław Piotrowicz. Jak uzasadniał, powodowane jest to troską o zachowanie ciągłości ochrony praw i wolności obywateli.

Czytaj więcej: Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok ws. kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich – To oznacza, że do czasu wejścia w życie wyroku dalej wykonuję zadania Rzecznika Praw Obywatelskich – powiedział dziennikarzom Bodnar, pytany przed TK o komentarz do wyroku. Zdaniem prawnika teraz „należy się zastanowić”, w jakim zakresie on, albo jego zastępcy, powinien wykonywać uprawnienia procesowe, które wiążą się z występowaniem przed sądami.

Adam Bodnar apeluje do parlamentarzystów
Zdaniem Bodnara zostało przełamane tzw. domniemanie konstytucyjności. – Ale bywało już wcześniej, że zastępcy wykonywali tego typu uprawnienia – przyznał.

Zwrócił się też z apelem do polityków, by „parlament wybierał, zgodnie z konstytucją, nowego Rzecznika, co byłoby najbardziej pożądane”. – Apeluję do wszystkich sił politycznych, żeby się dogadały co do takiego kandydata, który uzyska poparcie Sejmu i Senatu – powiedział.

źródło:
Zobacz więcej