RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Sondaż. Ważna informacja ws. politycznego podium

Sondaż. Szymon Hołownia, Włodzimierz Czarzasty i Borys Budka (fot. PAP/Darek Delmanowicz)
Sondaż. Szymon Hołownia, Włodzimierz Czarzasty i Borys Budka (fot. PAP/Darek Delmanowicz)

Nowy sondaż potwierdza tendencję wskazującą, że Platforma Obywatelska nie jest już drugą siłą w Polsce. Najnowsze badanie IBRiS wskazuje, że teraz to Polska 2050 Szymona Hołowni stara się ścigać Prawo i Sprawiedliwość. Ich strata do partii rządzącej wciąż wynosi jednak ponad 10 pkt. proc.

Fala memów o wodzie w Warszawie. „Za tę cenę z kranów powinno lać się wino”

„Oszczędny warszawiak – śmierdzący warszawiak” – piszą internauci po tym, jak władze stolicy zmieniły sposób naliczania opłat za śmieci. Okazało...

zobacz więcej

Sondaż IBRIS przeprowadzony na zlecenie dziennika „Rzeczpospolita” wskazuje, że liderem poparcia wśród Polaków pozostaje PiS. Na Prawo i Sprawiedliwość chce obecnie głosować 31 proc. wyborców.

Badanie wykonane w dniach 9-10 kwietnia wskazuje, że drugie miejsce w tym zestawieniu zajmuje Polska 2050 Szymona Hołowni, na którą chciałoby zagłosować 19,1 proc. ankietowanych.

Zobacz także:  Sondaż. Kto wygrałby wybory do Sejmu?

Platforma Obywatelska Borysa Budki musi się zadowolić trzecią pozycją. To kolejne badanie, które pokazuje w ostatnich miesiącach, że PO nie może się już kreować na lidera opozycji. Według sondażu ich poparcie wynosi zaledwie 15,2 proc.

Sondaż. Kto jeszcze w Sejmie?


Jak wygląda sytuacja pozostałych partii? Na Lewicę chce głosować 8,1 proc. Polaków, na Konfederację 7,2 proc., a na PSL-Koalicję Polską 5,1 proc.

14,3 proc. respondentów wybrało odpowiedzi „nie wiem” i „trudno powiedzieć”". „Sondażowa kondycja rządzącej koalicji wydawała się nienaruszalna do 22 października 2020 r. Mimo pandemii, protestów dotyczących wymiaru sprawiedliwości, mimo sprzecznych interesów koalicjantów, Zjednoczona Prawica trwała przy ponad 40-proc. poziomie poparcia i stanowisku lidera rankingu, co w systemie d’Honta zapewnia możliwość sprawowania władzy” – zauważa „Rzeczpospolita”.

Nowe fakty ws. zarzutów dla Grodzkiego. „Rozpaczliwie się rozgląda”

Władze Senatu odesłały prokuraturze wniosek o uchylenie immunitetu marszałkowi Tomaszowi Grodzkiemu. Zdaniem prawników śledczy muszą poprawić...

zobacz więcej

Jednak, jak ocenia gazeta, „pomysł skierowania wniosku w sprawie aborcji do podległego sobie Trybunału Konstytucyjnego, a potem rozpatrzenie go przez tę instytucję, było najgorszym z możliwych pomysłów politycznych dla PiS”. Według „Rz”, „jego rezultatów prezes Jarosław Kaczyński po prostu nie przewidział, co zresztą sam w jednym z wywiadów szczerze przyznał”.

Zobacz także:  Sondaż. Czy Polacy chcą się szczepić?

W ostatnich dniach media obiegło również badanie United Surveys na zlecenie RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej”. W sondażu uwzględniono wariant, w którym Porozumienie i Solidarna Polska nie startują z list PiS. Jakie poparcie mają partie Ziobry i Gowina poza Zjednoczoną Prawicą?

Sondaż. Solidarna Polska i Porozumienie poza Sejmem?


Z sondażu wynikało, że w takim układzie 30,2 proc. badanych oddałoby swój głos na Prawo i Sprawiedliwość; 16,7 proc. uzyskałaby Polska 2050; 16,2 proc. – Koalicja Obywatelska; 10,3 proc. – Lewica; 5 proc. – PSL-Koalicja Polska; 4,7 proc. – Konfederacja.

Tymczasem Solidarna Polska uzyskała w sondażu jedynie na 2,2 proc. poparcia, a Porozumienie 1,8 proc.

źródło:
Zobacz więcej