RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wicemarszałek z PSL zapowiada nowy projekt i krytykuje opozycyjnych partnerów

„Bolejemy nad tym, że po stronie opozycji są posłowie, którzy podają kroplówkę PiS-owi” (fot. Forum/Adam Chelstowski)
„Bolejemy nad tym, że po stronie opozycji są posłowie, którzy podają kroplówkę PiS-owi” (fot. Forum/Adam Chelstowski)

Wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski zapowiada utworzenie nowego projektu politycznego – Chadecję Polską. W wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” polityk snuje wizje przyszłego rządu Władysława Kosiniaka-Kamysza wespół z „kierującym parlamentem” Jarosławem Gowinem. To na razie plany, a co teraz? „Bolejemy nad tym, że po stronie opozycji są posłowie, którzy podają kroplówkę PiS-owi” –komentuje zapowiedzi przedstawicieli m.in. Lewicy i Polski 2050 o poparciu dla Funduszu Odbudowy.

Kukiz ostro o PSL: Zagarnęli sześć baniek

Paweł Kukiz ocenił w programie „Kwadrans Polityczny” w TVP1, że koalicjanci Prawa i Sprawiedliwości zachowują się niezbyt odpowiedzialnie i w...

zobacz więcej

Zgorzelski pytany, „jaki jest pomysł PSL-u na to, co dalej w polskiej polityce”, wicemarszałek Sejmu odparł: „Jeżeli będzie scenariusz z wyborami w 2023 roku, to będziemy świadkami coraz większego upadku rządu »całkowicie pokłóconej prawicy«”.

Szansę upatruje m.in. we współpracy z Jarosławem Gowinem, który – jak mówi wicemarszałek z PSL – „na tysiąc procent wie, że nie będzie go na listach Prawa i Sprawiedliwości”. Jak przyznał, „coraz więcej rozmów odbywa także z parlamentarzystami PiS-u rozczarowanymi ciągłymi kłótniami”. Według niego „taka reprezentacja w kolejnych badaniach daje poparcie 12-15 proc.”.

„Więc jest przestrzeń dla zdroworozsądkowej, centroprawicowej, konserwatywnej partii” – przekonuje Piotr Zgorzelski i zaznacza, że Chadecja Polska ma nie być powtórką z dawnej Platformy Obywatelskiej.

Wracając do pytań o teraźniejszość Zgorzelski deklaruje, że ludowcy są „zdecydowani” głosować przeciwko Funduszowi Odbudowy.

PSL przeciwko Funduszowi Odbudowy

Gowin z opozycją chcieli przejąć władzę? Hołownia: Sprawy były dogadane

Szymon Hołownia odniósł się do tematu rozmów, jakie Jarosław Gowin prowadził wiosną z liderami opozycji. Zdaniem byłego dziennikarza TVN scenariusz...

zobacz więcej

„I bolejemy nad tym, że po stronie opozycji są posłowie, którzy podają kroplówkę PiS-owi. Jeżeli Lewica zagłosuje wraz z PiS-em, Kukiz'15 i Szymonem Hołownią, to może to uratować rozpadający i zajmujący się samym sobą rząd” – dodaje.

W razie upadku rządu Zjednoczonej Prawicy wicemarszałek Sejmu kreśli scenariusz, w którym to ludowcy właśnie z Gowinem mieliby „zbudować większość”.

Ludowcy marzą o premierze


„Gowin powinien wtedy kierować parlamentem, a Władysław Kosiniak-Kamysz mógłby zostać kandydatem na premiera. Jako przedstawiciel centrum byłby spośród wszystkich liderów najbardziej do zaakceptowania. Historia uczy, że czy to w okresie międzywojennym, kiedy Witos współtworzył Centrolew, czy w 1993, kiedy Waldemar Pawlak zostawał premierem – ludowcy stanowili swoisty stabilizator” – ocenił.

Zobacz także: Sondaż ws. Funduszu Odbudowy. Opozycja będzie zaskoczona głosem swoich wyborców

źródło:
Zobacz więcej