RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Białoruś: Akcja dezinformacyjna przeciwko Polakom

Fałszywe tezy o gloryfikacji Rajmunda Rajsa (fot. Valery Sharifulin\TASS via Getty Images)
Fałszywe tezy o gloryfikacji Rajmunda Rajsa (fot. Valery Sharifulin\TASS via Getty Images)

Eksperci unijnego korpusu dyplomatycznego podali przykłady zorganizowanej akcji dezinformacyjnej przeciwko polskiej mniejszości w białoruskich mediach. Ataki medialne na naszych rodaków rozpoczęły się kilka dni przed aresztowaniem czołowych działaczy Związku Polaków na Białorusi.

Liderzy Związku Polaków na Białorusi już drugi tydzień w areszcie

Mijają dwa tygodnie od zatrzymania i przewiezienia do aresztu w Mińsku liderów polskiej mniejszości. Aresztowana została prezes Związku Polaków na...

zobacz więcej

Białoruskie media państwowe donoszą o gloryfikacji nazizmu przez polską mniejszość i podżeganiu do nienawiści . Propagandziści Aleksandra Łukaszenki oskarżają też polskie władze o narastającą agresję, próbę zamachu stanu na Białorusi i zmiany granic, wsparcie dla terrorystów oraz ekstremistów.

Zbliżony do służb specjalnych kanał Telegram Żołtyje Sliwy donosił o długiej liście polskich grzechów, o planach operacji wojskowej przeciw Białorusi z dostępem do Dniepru i pytał, „jak długo można tolerować bezczelną hienę europejską”.

Fałszywe tezy o gloryfikacji Rajsa


Wszystkie białoruskie państwowe media powtarzają fałszywe tezy o gloryfikacji Rajmunda Rajsa „Burego”, który po wojnie pacyfikował białoruskie wsie na Podlasiu. W telewizji państwowej ONT przedstawiano Polaków jako wrogów.

„Wykorzystują historię i nasze dzieci jako bomby, by wysadzić je na naszym terytorium” – brzmiał jeden z komentarzy.

Przeczytaj także: Dzień rosyjskiego ataku na Polskę może być świętem narodowym na Białorusi

źródło:
Zobacz więcej