RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Adam Bodnar w TK. Już dziś wyrok ws. kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar (fot. PAP/Rafał Guz)
Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar (fot. PAP/Rafał Guz)

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar w czwartek znów pojawi się w Trybunale Konstytucyjnym. Sędziowie mają ogłosić wyrok w sprawie przepisu ustawy o RPO, zgodnie z którym Rzecznik Praw Obywatelskich pełni obowiązki po upływie kadencji do czasu objęcia stanowiska przez następcę. Wniosek o zbadanie konstytucyjności tej regulacji we wrześniu złożyli posłowie PiS. Co na to Adam Bodnar?

Milczanowska: Mówienie, że Bodnar był apolityczny, to bzdury

– Adam Bodnar reprezentuje jedno środowisko, bo głównie to związane z Koalicją Obywatelską, w mniejszym stopniu z Lewicą – ocenia w rozmowie z...

zobacz więcej

Adam Bodnar objął funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich w 2015 r. Jego kadencja upłynęła we wrześniu 2020 r. Czy w sytuacji niewskazania jego następcy Bodnar może pełnić tę funkcję w nieskończoność?

Ogłoszenie orzeczenia w tej sprawie jest zaplanowane na godz. 9. Sprawą zajmuje się pięcioro sędziów TK pod przewodnictwem prezes Trybunału Julii Przyłębskiej. Sprawozdawcą jest sędzia Stanisław Piotrowicz, a oprócz nich w składzie są: Justyn Piskorski, Bartłomiej Sochański i Wojciech Sych.

Chodzi o zbadanie konstytucyjności ustawowego wydłużenia okresu sprawowania funkcji przez RPO w sytuacji, gdy upłynie jego określona w konstytucji pięcioletnia kadencja, a następca nie zostanie wybrany. Kadencja Bodnara upłynęła 9 września.

Zobacz także:  Adam Bodnar w Senacie. Nagle padły zaskakujące słowa

„Kadencja RPO wynikająca z konstytucji traktowana powinna być jako pierwszy wskaźnik jego legitymacji do działania. Z tą kadencją powinna iść synchronizacja kadencyjności w ustawie o RPO. Obecnie tego nie ma i dlatego zachodzi konieczność uruchomienia kontroli konstytucyjnej zaskarżonego przepisu” – wskazywali we wniosku posłowie PiS.

Adam Bodnar: chodzi o instytucję czy o osobę Rzecznika?

Wiceminister ujawnia „śmierdzący” problem Warszawy. „To niedopuszczalne”

Warszawiacy mocno odczuli podwyżki za śmieci. Wiceminister Maciej Wąsik przyznał w rozmowie z portalem tvp.info, że on również będzie teraz płacił...

zobacz więcej

W ostatnich miesiącach termin rozpoznania tej sprawy wielokrotnie odraczano. Rozprawę Trybunał przeprowadził ostatecznie w poniedziałek i we wtorek. Pierwszego dnia wysłuchał na niej stron tego postępowania - przedstawicieli: wnioskodawców, Sejmu i Prokuratora Generalnego. Swoje stanowisko przedstawił także sam RPO.

Adam Bodnar mówił m.in., że w sprawie tego wniosku „można zastanawiać się, czy chodzi o instytucję RPO, czy też o osobę samego Rzecznika”.

– Uznanie tego przepisu za niezgodny z konstytucją uruchomi cały szereg negatywnych konsekwencji (...) naruszy stabilność i ciągłość działania tej instytucji. Z dniem publikacji wyroku TK stwierdzającego niekonstytucyjność przepisy, obywatele stracą możliwość korzystania z art. 80 konstytucji (każdy ma prawo wystąpienia do RPO) – przekonywał Bodnar.

Zobacz także:  Prawnicy zaskoczeni aktywnością Adama Bodnara ws. Orlenu

– Rzecznik wskazuje, że poprzednie osoby pełniące urząd RPO również pełniły go poza konstytucyjny okres kadencji. Owszem, ale też trzeba jasno powiedzieć, że nie zachodziło wówczas zagrożenie, jakie zaistniało w tej chwili, że brak wyboru w sytuacji politycznej, jaka zaistniała, szczególnie w Senacie, to przedłużanie kadencji może trwać w nieskończoność – odpowiadał Bodnarowi przedstawiciel wnioskodawców poseł Marek Ast (PiS). Jak dodawał, „rodzą się wątpliwości na tle przede wszystkim konstytucyjnym”.

Prokurator Generalny w swoim pisemnym stanowisku odnosząc się do dalszego sprawowania urzędu przez RPO po upływie kadencji podkreślał, że nie można „względami pragmatycznymi usprawiedliwiać obchodzenia rygorów konstytucyjnych, zwłaszcza wprost zapisanych w ustawie zasadniczej, a nie tylko z niej wyinterpretowanych”.

Adam Bodnar Rzecznikiem do emerytury?

„Wysoki Trybunale”. Prośba prezes TK do Bodnara

„Pani sędzio...” – zwracał się kilkukrotnie do prezes Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Prezes...

zobacz więcej

– Czy to będzie oznaczało, że Adam Bodnar będzie pełnił tę funkcję do emerytury? Można przyjąć taką dosyć wygodną dla pana Rzecznika interpretację, ale pytanie, czy ona jest uzasadniona w świetle polskiej konstytucji. Obawiam się, że nie – podkreślał przedstawiciel Sejmu poseł Arkadiusz Mularczyk. PG i Sejm wnieśli o uznanie przepisu za niekonstytucyjny.

Zobacz także:  Adam Bodnar zostanie na stanowisku? Tarczyński stanowczo

Z kolei drugiego dnia rozprawy, we wtorek, jej uczestnicy – przede wszystkim Adam Bodnar – odpowiadali na pytania sędziów. Po zakończeniu serii pytań i wygłoszeniu stanowisk końcowych przewodnicząca rozprawie prezes Przyłębska poinformowała, że sprawa jest uznana za dostatecznie wyjaśnioną, zamknęła rozprawę i odroczyła wydanie orzeczenia do 15 kwietnia.

Adam Bodnar: scenariusz jest przewidywalny


– Myślę, że scenariusz w tej sytuacji jest dość przewidywalny i nic, a w szczególności przebieg rozprawy, nie wskazuje na to, żeby wyrok miał być inny niż niezgodność z konstytucją art. 3 ust. 6 ustawy o Rzeczniku: przepisu, który pozwala mi na wykonywanie zadań do czasu powołania następcy – ocenił Bodnar pytany, czy ma jeszcze nadzieję, że po orzeczeniu TK pozostanie na stanowisku Rzecznika.

Nowe fakty ws. zarzutów dla Grodzkiego. „Rozpaczliwie się rozgląda”

Władze Senatu odesłały prokuraturze wniosek o uchylenie immunitetu marszałkowi Tomaszowi Grodzkiemu. Zdaniem prawników śledczy muszą poprawić...

zobacz więcej

RPO powołuje Sejm za zgodą Senatu na wniosek marszałka Sejmu albo grupy 35 posłów. Jeżeli Senat odmówi wyrażenia zgody na powołanie Rzecznika (na podjęcie uchwały wyrażającej zgodę lub sprzeciw ma miesiąc), Sejm powołuje na to stanowisko inną osobę.

Zobacz także:  Jachowicz: Adam Bodnar „opoką” skrajnej lewicy i Koalicji Obywatelskiej

W ostatnich miesiącach parlament trzykrotnie, bezskutecznie próbował wybrać następcę Adama Bodnara. Wyborem nowego RPO posłowie kolejny raz mają zająć się w czwartek.

Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka pozytywnie zaopiniowała kandydaturę posła PiS Bartłomieja Wróblewskiego. Kandydaci KO i PSL, prof. Sławomir Patyra oraz Lewicy Piotr Ikonowicz, nie uzyskali poparcia większości posłów.

źródło:

Zobacz więcej