RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Podwyżki przez rozrzutność warszawiaków? Europoseł Lewicy krytykuje Trzaskowskiego

System powiązania opłat za wywóz śmieci ze zużyciem wody jest dość uczciwy – ocenia europoseł Lewicy Marek Balt. Na antenie TVP Info polityk krytykował jednak prezydenta Rafała Trzaskowskiego za słowa, że za podwyżki winę ponoszą rozrzutni mieszkańcy, bo nie oszczędzają wody.

Warszawska uchwała śmieciowa w NSA. Ratusz nie widzi możliwości zwrotu opłat

Nawet jeśli doszłoby do niekorzystnego dla miasta rozstrzygnięcia NSA ws. częściowo unieważnionej przez WSA uchwały śmieciowej, nie jesteśmy...

zobacz więcej

Przybywa kontrowersji wokół rosnących kosztów życia w stolicy. Prezydent miasta Rafał Trzaskowski pytany o powiązanie opłat za wywóz śmieci ze zużyciem wody – a przez to realną ich podwyżkę dla wielu mieszkańców – tylko podgrzał atmosferę swoim środowym wywiadem.

Mówiąc o podwyżkach, prezydent Warszawy podkreślał, że wszystko zależy od zużywania wody. – Jeśli ktoś zużywa wodę w sposób bardzo rozrzutny, to te rachunki idą do góry – oznajmił.

Od 1 kwietnia podwyżki w Warszawie


Od 1 kwietnia w Warszawie obowiązują nowe zasady naliczania opłat za gospodarowanie odpadami. Rada m.st. Warszawy zdecydowała o wprowadzeniu metody naliczania opłaty od ilości zużytej wody.

Czytaj więcej: Ile kosztuje wywóz śmieci w Warszawie?

– To trochę nadinterpretacja przez Rafała Trzaskowskiego tego, że ludzie nie oszczędzają wody. Ale problem jest poważny – ocenił w czwartek Marek Balt, europoseł Lewicy. Gość programu „#Jedziemy” ocenił jednak, że wielu mieszkańców nie uiszcza opłaty za wywóz śmieci i miasta próbują uszczelnić ten system, by płacili wszyscy, a nie tylko część mieszkańców.

„Byłoby uczciwiej”


Zdaniem polityka „byłoby uczciwiej”, żeby płacić za wywóz śmieci, a nie za wodę i przez to odbiór odpadów. – Ale żyjemy, niestety, w nieidealnym świecie i wiele osób próbuje oszczędzać: na podatkach, opłatach za śmieci – argumentował Balt.

Warszawscy lokatorzy walczą o mieszkania. „Nie jesteśmy pewni jutra”

Lokatorzy dwóch bloków na stołecznym Tarchominie od niemal 20 lat walczą o możliwość wykupu swoich mieszkań od miasta. Władze stolicy obiecały im...

zobacz więcej

Sejm pracuje nad ustawą, dzięki której samorządy będą mogły dopłacać do opłat związanych z komunalnymi dodatkami, by obywatele nie musieli bezpośrednio ponosić tych kosztów. Pytany o projekt przepisów europoseł Lewicy podkreśla, że „pieniądze samorządów nie pochodzą z drukarki czy sejfów, ale z podatków mieszkańców”.

Liczenie mieszkańców na podstawie konsumpcji pieczywa


– Jeśli samorządy będą dofinansowywać wywóz śmieci, to będą musiały podnieść inne podatki – ocenia gość TVP Info.

– Myślę, że system powiązania opłat za wywóz śmieci ze zużyciem wody jest dosyć uczciwy, ponieważ każdy człowiek przeciętnie zużywa około 3 metrów sześciennych wody miesięcznie i łatwo jest obliczyć, ile osób mieszka w mieszkaniu na tej podstawie. Tak jak choćby w wielu krajach, których miasta mają po 20-30 mln mieszkańców oblicza się ilość mieszkańców po ilości zjedzonego pieczywa – podsumował Marek Balt.

Zobacz także: Twitter zalany falą memów ws. sytuacji w Warszawie
teraz odtwarzane
Rafał Trzaskowski komentuje podwyżkę za wywóz śmieci w Warszawie

źródło:
Zobacz więcej