RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Fala memów o wodzie w Warszawie. „Za tę cenę z kranów powinno lać się wino”

Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy (fot. PAP/Paweł Supernak; Twitter)
Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy (fot. PAP/Paweł Supernak; Twitter)

„Oszczędny warszawiak – śmierdzący warszawiak” – piszą internauci po tym, jak władze stolicy zmieniły sposób naliczania opłat za śmieci. Okazało się, że duże rodziny, które używają więcej wody, zapłacą niebawem za odpady nawet czterokrotnie więcej niż dotychczas. Najpierw było oburzenie i fala pytań: jak to możliwe? Teraz użytkownicy sieci próbują obrócić to w żart. Oceniają, że za taką cenę z ich kranów zamiast wody powinno płynąć przynajmniej dobre wino.

Wiceminister ujawnia „śmierdzący” problem Warszawy. „To niedopuszczalne”

Warszawiacy mocno odczuli podwyżki za śmieci. Wiceminister Maciej Wąsik przyznał w rozmowie z portalem tvp.info, że on również będzie teraz płacił...

zobacz więcej

Od 1 kwietnia w Warszawie obowiązują nowe zasady naliczania opłat za gospodarowanie odpadami. Rada m.st. Warszawy zdecydowała o wprowadzeniu metody naliczania opłaty od ilości zużytej wody.

Przez ostatni rok mieszkańcy stolicy płacili metodą „od lokalu”, czyli 65 zł w mieszkaniach oraz 94 zł w domach jednorodzinnych. Teraz wielu z nich twierdzi, że ich rachunki przekraczają 200 zł. Są jednak i tacy, którzy informują o rachunkach w okolicach 300-400 zł.

„Rafał Trzaskowski chce podwyższyć ceny wody, żeby zachęcić mieszkańców do jej oszczędzania. Powiększenie płatnej strefy parkowania ma zachęcić mieszkańców do sprzedaży samochodów, żeby mieli za co opłacić rachunki. Prezydent, na którego mieszkańcy Warszawy nie zasługują” – żartują internauci.

Zobacz także:  Podwyżki za śmieci w Warszawie. Trzaskowski: Jeśli ktoś zużywa wodę rozrzutnie

Powód? Już w czwartek władze stolicy mają podjąć również ważne decyzje ws. stref płatnego parkowania – chodzi o powiększenie tego obszaru o kolejne dzielnice: Żoliborz i Ochotę. Pojawią się też specjalne abonamenty po 600 zł rocznie i gigantyczne podwyżki za parkowanie drugiego auta.

40-krotna podwyżka opłat. Radni mówią nam o szczegółach

Na najbliższej sesji rady miasta pojawi się temat kolejnych podwyżek w stolicy. Wzrosnąć mają opłaty za parkowanie i abonamenty dla mieszkańców....

zobacz więcej

Ponieważ sprawa strefy płatnego parkowania nie jest jeszcze przesądzona, na ten moment internauci żartują głównie z tematu opłat za śmieci.

Ponieważ ich stawki są uzależnione od zużycia wody, Rafał Trzaskowski zachęcił, aby nie używać jej zbyt rozrzutnie. Pytany, dlaczego opłaty za śmieci nie nalicza się od osoby zamieszkującej dany lokal, Trzaskowski powiedział, że „wiele gospodarstw wielu osób nie zgłasza”.

Zobacz także:  Warszawska uchwała śmieciowa w NSA. Ratusz nie widzi możliwości zwrotu opłat

Zdaniem internautów z czasie epidemii powinno się raczej zachęcać do mycia i zachowywania higieny niż odwrotnie. Sprawa budzi więc wiele emocji.

źródło:
Zobacz więcej