RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Lekarz o przedłużonych restrykcjach epidemicznych: Słuszna decyzja

Ekspert zabrał głos ws. przedłużonych obostrzeń (fot. Krzysztof Zatycki/NurPhoto via Getty Images)
Ekspert zabrał głos ws. przedłużonych obostrzeń (fot. Krzysztof Zatycki/NurPhoto via Getty Images)

Wydaje się, że nie było innej możliwości. Jesteśmy jeszcze epidemiologicznie na bardzo wysokiej trzeciej fali pandemii – powiedział prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski, komentując decyzję rządu o przedłużeniu obostrzeń związanych z epidemią COVID-19.

Ważny znak. Współczynnik reprodukcji koronawirusa nigdzie w Polsce nie przekracza 1,0

Współczynnik reprodukcji koronawirusa - pokazujący, ile statystycznie osób zaraża chory z COVID-19 - wynosi obecnie dla Polski 0,89 i w żadnym...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Do 3 maja nie będzie możliwe prowadzenie działalności hoteli i obiektów noclegowych. Pozostałe restrykcje przedłużono do 25 kwietnia. Od 19 kwietnia otwarte będą za toprzedszkola, żłobki i sport na świeżym powietrzu.

Przedłużenie obostrzeń umotywowano wciąż dużą liczbą zajętych respiratorów i łóżek w szpitalach, a także zgonów z powodu COVID-19.

Prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski, komentując decyzję o obostrzeniach, powiedział, że jest ona słuszna.

Wysoka trzecia fala pandemii


– Wydaje się, że nie było innej możliwości, żeby cokolwiek zmienić. Jesteśmy jeszcze epidemiologicznie na bardzo wysokiej trzeciej fali pandemii. Spodziewałem się tego typu decyzji. Uważam ją obecnie za słuszną – powiedział. – Z drugiej strony pozwoliłem sobie dla celów doświadczenia sprawdzić, jak wygląda baza hotelowa na Mazurach, nad morzem – wszystko jest zarezerwowane na majówkę – zauważył.

Nowe mutacje wirusa mogą się pojawić w Niemczech. Są odporne na szczepionki

Naukowcy ostrzegają, że nowe warianty koronawirusa, na które szczepionki działają tylko w małym stopniu lub są całkowicie nieskuteczne, mogą...

zobacz więcej

Sutkowski ocenił, że „w dalszym ciągu bawimy się w ciuciubabkę”. Dodał, że otwarcie niektórych pensjonatów jest dla niego niezrozumiałe, bo działa się wbrew m.in. systemowi ochrony zdrowia i zdrowiu publicznemu.

Pytany o to, dlaczego zdecydowano się na otwarcie przedszkoli od 19 kwietnia, wskazał na nieco zmniejszającą się liczbę nowych zakażeń i umożliwienie powrotu do pracy młodych rodziców, których jest w Polsce ok. 2 mln.

– Wydaje się, że wzgląd społeczny został wzięty pod uwagę. Jednocześnie gdyby było w dalszym ciągu źle, to na pewno wrócą obostrzenia dotyczące dzieci – podkreślił.

Czytaj także: Ekspertka: Sport pod chmurką dla dzieci to dobry pomysł

 

źródło:

Zobacz więcej