RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Ważny znak. Współczynnik reprodukcji koronawirusa nigdzie w Polsce nie przekracza 1,0

Minister zdrowia Adam Niedzielski (fot. Marcin Obara/PAP)
Minister zdrowia Adam Niedzielski (fot. Marcin Obara/PAP)

Współczynnik reprodukcji koronawirusa - pokazujący, ile statystycznie osób zaraża chory z COVID-19 - wynosi obecnie dla Polski 0,89 i w żadnym regionie nie przekracza 1,0 - podał w środę wieczorem minister zdrowia Adam Niedzielski.

Ile szczepień w tym tygodniu? Dworczyk podał liczbę

W magazynach Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych znajduje się obecnie 462 tys. 900 szczepionek – poinformował na Twitterze pełnomocnik rządu ds....

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Wskaźnik R, zwany również współczynnikiem reprodukcji wirusa, informuje, na jakim etapie jest epidemia. Pokazuje on, jaka jest zaraźliwość: ile osób może zarazić jeden pacjent, u którego stwierdzono zakażenie COVID-19.

Jeśli wskaźnik wynosi więcej niż 1, oznacza to, że jeden chory zaraża więcej niż jedną osobę, co świadczy o tym, że epidemia wciąż się rozwija. Gdy współczynnik R wynosi poniżej 1, to znak, że epidemia zwalnia i coraz mniej ludzi zaraża się od siebie.

Szef MZ o wskaźnikach w Polsce


„Dzisiejsza wartość współczynnika R, informującego o tym, ile osób statystycznie zakaża zakażony, dla Polski to 0,89. Nie ma żadnego regionu z wartością powyżej 1,0” - podał wieczorem na Twitterze szef resortu zdrowia.

Minister załączył wykaz datowany na 12 kwietnia, z którego wynika, że najwyższy wskaźnik jest w woj. łódzkim (0,99) i lubelskim (0,96), a najniższy na Mazowszu (0,84) oraz na Warmii i Mazurach (0,85). Od początku epidemii badania potwierdziły w Polsce zakażenie koronawirusem u 2 621 116 osób, z których 59 930 zmarło.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej