RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Praca online? Ekspert zdradza, jaki element jest kluczowy podczas wideorozmowy

Wideorozmowy to bardzo wygodne rozwiązanie (fot. Shutterstock)
Wideorozmowy to bardzo wygodne rozwiązanie (fot. Shutterstock)

W dobie pandemii i upowszechnienia pracy zdalnej wideorozmowy zdominowały nie tylko świat spotkań biznesowych. To bardzo wygodne rozwiązanie. Minusem jest jednak to, że musimy ujawnić przed innymi kawałek prywatnej przestrzeni. Jak przygotować się, aby dobrze zaprezentować wyrywek naszego domowego królestwa? W tej kwestii radami dzieli się architekt wnętrz, półfinalista pierwszej polskiej edycji programu „Design Dream. Pojedynek na wnętrza”, Karol Smagacz.

Wkraczamy w dekadę pracy zdalnej? Wyzwanie dla związków zawodowych

Epidemia koronawirusa wywołała wiele zmian w otaczającym nas świecie. Dużo z nich dotyczy pracy – w ostatnich miesiącach gwałtownie przyspieszył...

zobacz więcej

Bezsprzecznie podczas łączeń na żywo na Skypie, Zoomie czy Teamsach najważniejszy jest porządek.

– Jakkolwiek twoje mieszkanie by nie wyglądało, najważniejsze jest to, by panował w nim ład. Przynajmniej w kadrze, który pokazujesz pracodawcy, kolegom z pracy czy partnerom biznesowym. Porządek sugeruje twój profesjonalizm, ale także to, że masz kontrolę nad swoim otoczeniem –mówi Karol Smagacz w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Postaw na neutralność


Dobrym pomysłem w kwestii tła do wideokonferencji jest postawienie na neutralność. Tu działamy zgodnie ze znaną od dawna zasadą „mniej znaczy więcej”.

– Postarajmy się znaleźć taki kawałek ściany, na której nie wisi zbyt wiele plakatów i której dzieci nie zdążyły pomalować farbami czy kredą. Jeśli już jednak zdecydujesz się eksponować ozdoby ścienne, najlepiej sprawdzą się elementy pozbawione symboliki, w miarę neutralne pejzaże, grafiki, plakaty. W końcu nie zależy ci na tym, aby twój rozmówca odczuł dyskomfort, albo, co gorsza, poczuł się urażony – podpowiada architekt wnętrz.

W kadrze wideokomunikatora świetnie sprawdzi się również regał, na którym znajdują się inspirujące cię przedmioty. – Niech ściana za tobą w chwilach milczenia „mówi za ciebie”, niech sugeruje twoje zainteresowania, świadczy o twoim profesjonalizmie i jakości. Oczywiście mogą to być książki, a nawet całe rzędy książek, choć warto tu zauważyć, że na domowe biblioteki decyduje się większość uczestników tego typu konferencji. Masz zatem sporo pole do tego, aby się na ich tle wyróżnić i postawić na coś innego niż klasyczna „książko-ścianka” – radzi ekspert.

Doskonałym dopełnieniem kadru będą pamiątki z podróży, elegancki wazon, estetyczne rzeźby czy figurki. Ustawiając sobie jednak taką okolicznościową instalację w tle, musimy wziąć pod uwagę to, w jaki sposób nasze prywatne zainteresowania zostaną odebrane przez rozmówcę i czy takimi elementami scenografii nie jesteśmy w stanie nikogo do siebie zrazić. – Radzę zatem wziąć pod uwagę tło kulturowe, z którego wywodzą się twoi rozmówcy – podkreśla Smagacz.

-> Przeczytaj także: Zakaz prania i sprzątania podczas pracy zdalnej. Co na to eksperci?

Ulubionym rodzajem tła tego projektanta jest przestrzeń złożona z roślin. – Okazałe palmy, wysokie figowce, paprocie, popularne ostatnio monstery czy cięte kwiaty pokazane w tle zbudują pozytywne skojarzenia i pokażą, że w roli domowego ogrodnika stać cię na cierpliwość, skrupulatność i dbałość. A przecież rozmawiając z pracodawcą czy kolegami z zespołu, właśnie o takie skojarzenia nam chodzi – daje kolejną wskazówkę.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej