RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Czy w maju poczujemy już lato? Najnowsza prognoza długoterminowa IMGW [WIDEO]

W drugiej i trzeciej dekadzie maja w niektórych częściach Polski będzie już lato. Termometry na W drugiej i trzeciej dekadzie maja w niektórych częściach Polski będzie już lato. Termometry na Pomorzu Gdańskim czy Warmii i Mazurach mogą pokazać nawet 25 st. Celsjusza – wynika z prognoz długoterminowych Centrum Modelowania Meteorologicznego, które jest jednostką IMGW.

Ulewy i śnieżyce nad Polską. IMGW wydał alerty [PROGNOZA]

Prognoza pogody na środę i czwartek 14-15 kwietnia. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia pierwszego i drugiego...

zobacz więcej

Dyrektor Centrum Modelowania Meteorologicznego prof. Mariusz Figurski był pytany w środę w TVP Info m.in. o to, jakiej pogody możemy spodziewać się w maju.

– Jeżeli mówimy o maju - to powyżej normy 30-letniej – najwyższe temperatury będą na Pomorzu Gdańskim, Warmii, Mazurach, Suwalszczyźnie – mówił prof. Figurski, dodając, że chodzi o temperatury dochodzące do 25 st. C. – To oczywiście rozpocznie się w drugiej i trzeciej dekadzie maja – dodał.

W IMGW - podobnie jak w innych ośrodkach meteorologicznych na całym świecie - średnią miesięczną temperaturę powietrza lub miesięczną sumę opadów atmosferycznych dla danego miesiąca prognozuje się w odniesieniu do normy wieloletniej przyjmowanej za okres 1981-2010.

– Wartości średniej miesięcznej temperatury lub miesięcznej sumy opadów z tego 30-letniego okresu sortuje się od najniższej do najwyższej, 10 najniższych wartości wyznacza średnią temperaturę lub sumę opadów w klasie „poniżej normy”, 10 środkowych „w normie”, a 10 najwyższych „powyżej normy – wyjaśnia Instytut na swojej stronie internetowej.

Jak dodał dyrektor CMM IMGW, zanim nadejdzie ten ciepły maj, trzeba się spodziewać zimniejszego początku tego miesiąca. – Pierwsza dekada będzie dużo chłodniejsza – zastrzegł. Będzie wtedy też bardziej dżdżysto.

– Jeżeli chodzi o opady, to będą w normie 30-letniej. Powyżej normy, czyli większych opadów deszczu synoptycy spodziewają się w województwach środkowej Polski: kujawsko-pomorskim, mazowieckim, łódzkim a także na Lubelszczyźnie – powiedział.

Czytaj także: Pogoda a ryzyko zakażenia. Wyniki badań naukowców z IMGW

 

źródło:
Zobacz więcej