RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Przemoc wobec kobiet. Prawie połowa nie może o sobie decydować

ONZ opublikowało raport nt. kobiet (fot. Shutterstock/Chaiyapong)
ONZ opublikowało raport nt. kobiet (fot. Shutterstock/Chaiyapong)

Prawie połowa kobiet w 57 krajach nie może swobodnie o sobie decydować – informuje nowy raport ONZ. Wśród aktów przemocy, na jakie narażone są kobiety, opisano m.in. gwałty, za które sprawca może uniknąć odpowiedzialności, kiedy się ożeni z ofiarą.

Podbiegał do kobiet i dotykał ich intymnych części ciała. Jaka grozi mu kara?

Kara do roku pozbawienia wolności grozi 28-latkowi z Trzcianki (woj. wielkopolskie), który odpowie za naruszenie nietykalności cielesnej trzech...

zobacz więcej

Raport UNFPA skupia się na opisie sytuacji kobiet, ich praw oraz dostępu do opieki zdrowotnej w 57 krajach rozwijających się. Według dokumentu najgorsza sytuacja panuje w państwach Afryki Subsaharyjskiej oraz południowej i środkowej Azji.

W Mali, Nigrze i Senegalu tylko 10 proc. kobiet może cieszyć się autonomią w podejmowaniu decyzji o sobie. Na całym badanym obszarze swobodę w podejmowaniu wyborów dotyczących własnego zdrowia i antykoncepcji ma 55 proc. kobiet.

W dokumencie wymienia się wiele różnych form przemocy wobec kobiet i dziewcząt oraz brak odpowiednich środków prawnych, które pomogłyby z nią walczyć. W 43 z badanych krajów nie ma przepisów, które pozwalałyby karać za gwałty małżeńskie, w ponad 30 państwach kobieta nie może w pełni swobodnie poruszać się poza swoim domem.

Czytaj także: Miał wielokrotnie zgwałcić własną matkę. 40-latek usłyszał zarzuty

Dodatkowo w 20 krajach świata, w tym w Rosji, Serbii i Wenezueli, sprawca gwałtu może uniknąć odpowiedzialności karnej, jeżeli ożeni się ze swoją ofiarą.

Jako inne formy pozbawiania kobiet praw UNFPA wymienia małżeństwa dzieci, okaleczanie żeńskich narządów płciowych, zmuszanie do tzw. testów na dziewictwo oraz odmawianie dostępu do antykoncepcji czy aborcji.

– Nierówne normy i postawy związane z płcią prowadzą do nierównowagi sił, która ogranicza podejmowanie decyzji przez kobiety i napędza oczekiwanie, że kobiety i dziewczęta będą się podporządkowywać innym we wszystkich dziedzinach życia – tłumaczyła Kanem.

Nierówność płci


Szefowa UNFPA zaznaczyła, że wpajana od wczesnego dzieciństwa nierówność płci jest główną przeszkodą w osiągnięciu przez kobiety możliwości decydowania o własnym ciele.

Kanem dodała, że pandemia COVID-19 pogłębiła istniejące nierówności między płciami i przyczyniła się do wzrostu przemocy seksualnej, większej liczby nieplanowanych ciąż i dodatkowych utrudnień w dostępie do opieki zdrowotnej.

Czytaj także: W tym kraju pandemia koronawirusa sprzyja prostytucji dziecięcej

 

źródło:

Zobacz więcej