RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Polska podpisała umowę na pozyskanie pięciu samolotów Hercules C-130H

Polska podpisała umowę na pozyskanie pięciu samolotów C-130H (fot. Shutterstock)
Polska podpisała umowę na pozyskanie pięciu samolotów C-130H (fot. Shutterstock)

Amerykańskie samoloty transportowe Hercules C-130H, które pozyskamy, będą bez wątpienia o wiele lepsze niż te, którymi dysponujemy dziś – zapewnił wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz.

Błaszczak: 18. Dywizja Zmechanizowana – ważna dla odstraszania

18. Dywizja Zmechanizowana jest ważna z punktu widzenia odstraszania na wschodzie Polski i na wschodniej flance NATO – powiedział w Siedlcach...

zobacz więcej

Szef MON Mariusz Błaszczak poinformował wcześniej w środę, że Polska podpisała umowę na pozyskanie pięciu samolotów C-130H z nadwyżek Sił Zbrojnych USA. Skurkiewicz został zapytany w Polskim Radiu 24, czy samoloty wycofane ze służby w USA, które trafią do Polski, „to są wraki, czy jeszcze do czegoś się nadają?”.

Samoloty transportowe C-130 Hercules


  – Herkulesy klasy C-130H będą bez wątpienia o wiele lepsze niż te, którymi dysponujemy dziś – zapewnił wiceszef MON. Dodał, że samoloty transportowe C-130 Hercules obecnie używane przez polskie wojsko są „bardzo mocno wysłużone”.

Dopytywany o rok wyprodukowania tych samolotów, które mamy pozyskać – a według doniesień medialnych  jest to 1985 r. – Skurkiewicz, odpowiedział: – Nie dyskredytowałbym tego zakupu, bo w tej kategorii statków powietrznych, samolot 30-, czy 35-letni, to na prawdę nie jest stary samolot – zaznaczył. I dodał: „Proszę zauważyć – bombowce strategiczne USA, które pojawiają się od czasu do czasu również nad Polską, to nie są statki powietrzne pierwszej nowości i wyśmienicie realizują swoje zadania operacyjne”.

Pierwsza maszyna przyleci jeszcze w tym roku


  Mówiąc o samolotach, które Polska ma pozyskać, Skurkiewicz przekonywał, że „to są bardzo przyzwoite maszyny i cieszymy się z tego, że zasilą flotę polskich sił powietrznych”.

Samoloty, których dotyczy najnowsza umowa, trafią do 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu. Jak mówił Błaszczak, przylot pierwszej maszyny spodziewany jest jeszcze w tym roku.

Obecnie na wyposażeniu 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego w Powidzu jest pięć samolotów C-130E Hercules. 

Zobacz także: Jak odczytywać agresywne działania Rosji? Ekspert: Przystawianie pistoletu do głowy Ukrainie    

źródło:

Zobacz więcej