RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Obajtek: Orlen ma obowiązek zarządzania Polska Press [WIDEO]

– Spółka Polska Press jest własnością PKN Orlen, nabytą zgodnie z obowiązującym prawem. Muszę wykonywać uprawnienia właścicielskie, nie mogę działać na niekorzyść spółki. Nasze decyzje będą wiążące, a jeżeli sąd będzie twierdził, że jest inaczej, to będzie nas obciążał grzywną – mówił w TVP Info prezes PKN Orlen Daniel Obajtek proszony o ocenę próby wstrzymania przez sąd przejęcia przez Orlen wydawnictwa Polska Press pozostającego dotąd w rękach zagranicznego kapitału.

Zakup niemieckiej spółki przez Orlen wstrzymany. Sąd uwzględnił wniosek Bodnara

Sąd Okręgowy w Warszawie uwzględnił wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara i wstrzymał przejęcie medialnej spółki Polska Press przez...

zobacz więcej

– Spółka Polska Press jest naszą własnością, nabyliśmy ją zgodnie z obowiązującym prawem: są zgody korporacyjne, wyceny, wszelkie dokumenty, ale również zgody urzędów regulacyjnych, również UOKiK. Nabyłem spółkę zgodnie z prawem i wykonuję prawa z udziałów. Muszę je wykonywać. Nie można wstrzymać czegoś, co z mocy prawa zostało wykonane – przekonywał Obajtek.

Wstrzymanie przejęcia to działanie na niekorzyść spółki


– Gdyby ta decyzja sądu była wydana w trakcie przejmowania, kiedy nie przejęliśmy tych udziałów, nie moglibyśmy dokonywać czynności właścicielskich. Ale udziały zostały przeniesione i mamy prawo zarządcze do dysponowania udziałami – dodał, podkreślając, że rezygnacja z tego prawa mogłaby doprowadzić do pogorszenia sytuacji przejętej spółki, a nawet jej upadku. Byłaby więc działaniem na jej niekorzyść, za które on jako prezes spółki nadrzędnej odpowiadałby przed akcjonariuszami.

– Nasze decyzje będą wiążące, a jeżeli sąd będzie twierdził, że jest inaczej, to będzie nas obciążał grzywną – ocenił.

Sąd uderza w wizerunek Polski


Gość programu „O tym się mówi” zgodził się z opinią, że wydając orzeczenie o wstrzymaniu przejęcia, które już się dokonało zgodnie z wszystkimi wymaganymi przez prawo procedurami, sąd tworzy w oczach zagranicznych inwestorów obraz Polski jako kraju niepewnego biznesowo. – Takie niezrozumiałe decyzje pokazują, że w Polsce nie ma stabilności – wskazał szef PKN Orlen dodając, że sąd nie stwierdził, by przejęcie udziałów nastąpiło z naruszeniem prawa. – Chcę podkreślić szybkość podejmowania decyzji przez sąd. Myśmy mieli wielki problem, żeby uzyskać informację od sądu, natomiast RPO uzyskał ją w piątek przez telefon, czyli dalej zwyczaje rozmów przez telefon obowiązują w tym zakresie – zwrócił uwagę Daniel Obajtek (za czasów Donalda Tuska media ujawniły nagranie rozmowy telefonicznej sędziego Ryszarda Milewskiego, podczas której dziennikarz podający się za asystenta szefa kancelarii premiera miał ustalać z sędzią szczegóły związane z posiedzeniem sądu w sprawie Amber Gold – red.).

Sasin o decyzji sądu ws. Polska Press: Absurdalna

– Zupełnie absurdalne działanie, czyli odebranie właścicielowi możliwości zarządzania swoją własnością, bo Polska Press jest już własnością Orlenu...

zobacz więcej

Prezes Orlenu zwrócił uwagę, że sąd podjął decyzję o zabezpieczeniu – która wymaga opracowania i uzasadnienia – w tym samym dniu, w którym otrzymał kilkaset stron dokumentów. – To jest fizycznie niemożliwe. Nie wiem, czy sąd się zapoznał ze sprawą nabycia tych udziałów – ocenił Daniel Obajtek.

„Na zamówienie polityczne”


Proszony o opinię, czy decyzja sądu została wydana „na zamówienie polityczne” Obajtek zauważył, że „nie ma takich zbiegów okoliczności”. – Nie sądzę, żeby Rzecznik Praw Obywatelskich realizował tę operację jednoosobowo. Widzimy, że jest ona „spięta” z opozycją – mówił.

8 kwietnia Sąd Okręgowy w Warszawie na wniosek rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara orzekł wstrzymanie wykonanie decyzji Prezesa UOKiK wyrażającej zgodę na przejęcie przez PKN Orlen kontroli nad Polska Press. Sąd poinformował też, że postanowienie jest niezaskarżalne.

-> Przeczytaj także: Przejęcie Polska Press przez Orlen. Jest oświadczenie UOKiK

W środę RPO wystąpił do sądu rejestrowego o uwzględnienie postanowienia w aktach rejestrowych spółek.

Również w środę Polska Press podała, że decyzją nadzwyczajnego walnego zgromadzenia akcjonariuszy tej spółki jej prezesem został Marcin Dec, dotychczasowy członek rady nadzorczej. Wcześniej Dec pełnił funkcję prezesa zarządu Sigma Bis, agencji mediowej PKN Orlen i PZU.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej