RAPORT

Pogarda

Dyrektor CNN: Nakręcaliśmy zgony covidowe dla zwiększenia ratingów

Nowe nagrania z udziałem dyrektora CNN Charliego Chestera (fot. Shutterstock; TT)
Nowe nagrania z udziałem dyrektora CNN Charliego Chestera (fot. Shutterstock; TT)

Najnowsze

Popularne

W sieci opublikowano kolejną część nagrań z udziałem dyrektora technicznego CNN Charliego Chestera. Po tym, jak w pierwszej części ujawnionych materiałów mówił o tym, że amerykańska stacja w kampanii prezydenckiej uderzała w Donalda Trumpa za pomocą propagandy, mężczyzna zdradza, że CNN miała nakręcać liczbę zgonów spowodowanych COVID-19 dla podniesienia własnych ratingów.

Skandal w USA. Pracownik CNN: Wyciągnęliśmy Trumpa z urzędu

Internet obiegło nagranie jednego z dyrektorów amerykańskiej stacji CNN. Charlie Chester ma na nim przyznawać, że w kampanii wyborczej jego...

zobacz więcej

– Spójrzcie, co zrobiliśmy, my (CNN) wypchnęliśmy Trumpa (z Białego Domu). (...) Na 100 proc. wierzę, że gdyby nie CNN, nie wiem, czy Trump zostałby odsunięty od władzy. Przyszedłem do CNN, bo chciałem być tego częścią – powiedział mężczyzna w jednym z fragmentów nagrania, ujawnionych przez Project Veritas.

Nagrania dyrektora CNN


Jak opisują amerykańskie media, mężczyzna został potajemnie sfilmowany w czasie serii randek, które były przykrywką dla dziennikarki prawicowej grupy.

Czytaj więcej: Skandal w USA. Pracownik CNN: Wyciągnęliśmy Trumpa z urzędu

Założyciel Project Veritas James O'Keefe w środę opublikował na Twitterze kolejną część nagrań z dyrektorem CNN. Ze słów Charliego Chestera wynika, że CNN liczyło na wyższą liczbę ofiar śmiertelnych koronawirusa w USA, które miały poprawić wyniki stacji.

Nowe nagrania. Charlie Chester o manipulacji statystykami COVID-19


– Mam poważny problem z tym, jak wyliczamy, ile osób umiera każdego dnia. (…) Zróbmy je (statystyki) wyższymi, na przykład, dlaczego nie są, wiesz, dostatecznie wysokie, dzisiaj. Wyższe byłyby lepsze – opisuje Chester przyznając, że „miał problem” z takim działaniem.

Dyrektor opisuje też, jak jego telewizja wykorzystywała społeczne obawy przed pandemią.

Trump wystraszył dziewczynkę? CNN: Wybuchnęła płaczem

Po gorącej debacie prezydenckiej w USA trwa spór o to, kto był zwycięzcą politycznego starcia. Dziennikarze lewicowej stacji CNN przekonują, że...

zobacz więcej

– To zmartwienie, ten strach naprawdę napędzają wyniki (ratingów – red.). Strach to ważne rzeczy, które sprawiają, że słuchasz – stwierdził.

„Czerwony telefon” CNN


Na nagraniu Chester wskazuje, że to właśnie z tego powodu CNN tak często pokazuje statystyki ofiar COVID-19 u boku ekranu.

W jednym z fragmentów mężczyzna wyjaśnia, że w redakcji jest czerwony telefon, na który osobiście dzwoni szef stacji, aby instruować dziennikarzy i producentów, by forsowali pewne propagandowe tematy, które mogą poprawić oceny CNN. Z jego słów wynika, że czasami to sam Jeff Zucker (prezes CNN Worldwide) telefonował i mówił, by podobnie podać statystyki podczas mniej emocjonujących wiadomości. – Nie ma czegoś takiego jak bezstronne wiadomości – podkreślił Chester.

Jak wskazuje FoxNews, CNN nie odpowiedziało na prośby o komentarz do ujawnionych nagrań.

Zobacz także: Dziennikarz Fox News: CNN wzywa do cenzury, chce usunąć nas z rynku

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej