RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Unijna dyplomacja: Zawsze popieraliśmy suwerenność Ukrainy

W Donbasie w ostatnich dniach obserwowany jest wzrost napięcia (fot. Scott Peterson/Getty Images)
W Donbasie w ostatnich dniach obserwowany jest wzrost napięcia (fot. Scott Peterson/Getty Images)

UE zawsze bardzo zdecydowanie i niezachwianie popierała i popiera integralność terytorialną i suwerenność Ukrainy – takie przesłanie do Ukraińców wystosował w środę w odpowiedzi na pytania PAP rzecznik wysokiego przedstawiciela Unii ds. zagranicznych Josepa Borrella, Peter Stano.

Ukraina apeluje: Koszt powstrzymania Rosji będzie niższy niż koszt wojny

Cena zapobieżenia wojnie będzie niższa niż koszt jej skutków – oświadczył we wtorek w Brukseli szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba, apelując...

zobacz więcej

„Nie do nas należy analiza przyczyn i motywacji takich działań, ale UE bardzo jasno wyraziła przy wielu okazjach swoje zaniepokojenie z powodu masowej koncentracji rosyjskich wojsk (na granicy z Ukrainą)” – dodał.

Wyraził też nadzieję, że napięta sytuacja miedzy Ukrainą i Rosją nie przerodzi się w otwartą wojnę. „Wszystkie obecnie podejmowane wysiłki dyplomatyczne koncentrują się na tym, by temu zapobiec. Sytuacja zostanie omówiona w poniedziałek na posiedzeniu Rady ds. zagranicznych” – poinformował rzecznik Borrella.

Wyraził jednocześnie optymistyczną opinię, że nie jesteśmy jeszcze w sytuacji, w której należałoby mówić o misjach „ostatniej szansy”.

„Trwają wysiłki dyplomatyczne i polityczne na różnych szczeblach i w różnych formatach, aby sytuacja nie uległa eskalacji” – zapewnił.

Szef NATO: Rosja musi zakończyć militarną rozbudowę sił na Ukrainie i wokół niej

Rosja musi zakończyć militarną rozbudowę swoich sił na Ukrainie i wokół niej, zaprzestać prowokacji i natychmiast doprowadzić do deeskalacji...

zobacz więcej

Wzrost napięcia konfliktu


W Donbasie w ostatnich dniach obserwowany jest wzrost napięcia między stronami konfliktu. Według strony ukraińskiej Rosja zwiększa liczebność swych wojsk przy granicy z Ukrainą. Rosja twierdzi, że strona ukraińska celowo zaostrza sytuację na linii rozgraniczenia sił na wschodzie kraju.

Na wniosek strony ukraińskiej we wtorek w Brukseli odbyło się posiedzenie Komisji Ukraina-NATO.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg na wspólnej konferencji z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułebą oświadczył, że Rosja musi zakończyć koncentrację swoich sił na Ukrainie i wokół niej, zaprzestać prowokacji i natychmiast doprowadzić do deeskalacji.

Kułeba z kolei ostrzegł, że jeśli Rosja wykona jakiś zuchwały krok albo rozpocznie nową spiralę przemocy, będzie ją to drogo kosztowało.

Czytaj także: Rosja: Mamy dwie armie na granicy. Spotkanie szefów obrony i dyplomacji NATO

 

źródło:

Zobacz więcej