RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Afera pedofilska w Holandii. Podejrzany parlamentarzysta rządzącej koalicji

45-letni Sidney Smeets jest posłem od dwóch tygodni (fot. d66.nl)
45-letni Sidney Smeets jest posłem od dwóch tygodni (fot. d66.nl)

Afera pedofilska w holenderskim parlamencie. Deputowany współrządzącej socjalliberalnej parti D66 Sidney Smeets jest podejrzany o pedofilię i uwodzenie nieletnich chłopców. Jego partia wszczęła wewnętrzne dochodzenie. „Niewłaściwe zachowania seksualne” zarzuca posłowi co najmniej dziesięciu chłopców – wszyscy niepełnoletni.

Skandal na Wyspach. Paczki dla dzieci z ubogich rodzin: dwie marchewki, dwa ziemniaki...

Jako „haniebną” określił premier Boris Johnson zawartość paczek żywnościowych dla uczniów z ubogich rodzin. Sprawa wywołała w Wielkiej Brytanii...

zobacz więcej

Z informacji niderlandzkich mediów wynika, że żaden z pokrzywdzonych nie był pełnoletni. Afera wybuchła we wtorek, na Twitterze pojawiły się zarzuty pod adresem parlamentarzysty koalicyjnych socjalliberałów.

Zeznania nastoletnich chłopców


Dziennik „De Volkskrant” cytuje 17-letniego Sibrena van Hovena, który wprost zarzuca Smeetsowi pedofilię. – Mówię w imieniu wielu nieletnich chłopców, którzy mieli kontakty z posłem – powiedział dziennikowi.

W środę rano liderka D66 wydała oświadczenie. „Powiem jasno: w naszej partii nie ma miejsca na niedopuszczalne zachowania. D66 wyznacza jasne standardy tego, jak ludzie w naszej partii powinni się zachowywać” – napisała Sigrid Kaag. Partia wszczęła w tej sprawie wewnętrzne dochodzenie. Tymczasem dziennik „De Telegraaf” informuje, że jest w posiadaniu oświadczenia 15-latka, który miał być molestowany przez parlamentarzystę.

„O ile wiem, postępowałem zgodnie z prawem”


Sam Smeets powiedział dziennikowi, że jest zszokowany zarzutami. „Uważam je za bardzo nieprzyjemne, ponieważ nie miałem złych zamiarów. O ile wiem, zawsze postępowałem zgodnie z obowiązującym prawem” – tłumaczył.

Holandia naruszyła zasady praworządności. Premier: Możemy się wstydzić

Holenderscy urzędnicy ocenili, że tysiące rodziców, którzy pobierali przyznane im wcześniej przez państwo zasiłki, robiło to bezprawnie. – Odebrano...

zobacz więcej

Jak przypomina dziennik „Metro”, to już drugi raz w tak krótkim czasie, kiedy D66 ma do czynienia z zarzutami o niewłaściwe zachowania seksualne. W grudniu 2020 roku anonimowa osoba opublikowała w internecie artykuł, w którym zarzuciła molestowanie seksualne członkowi ścisłego kierownictwa partii. Jak informuje dziennik, badania zewnętrzne tego nie potwierdziły.

Kim jest Sidney Smeets?


45-letni Smeets jest posłem do izby niższej parlamentu od dwóch tygodni. Jest prawnikiem specjalizującym się w sprawach azylu, migracji i narkotyków. Obecnie, jak powiedział na antenie stacji RTL rzecznik partii, poseł jest niedostępny, bo „będzie przez najbliższe dni odpoczywał”.

Zobacz także: Rząd Holandii podał się do dymisji. Afera z odbieraniem świadczeń na dzieci

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej