RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Miliony szczepionek dla UE. Morawiecki: Presja na producentów ma sens

Mateusz Morawiecki poinformował o zamówieniu 50 mln dawek szczepionki Pfizer dla UE (fot. PAP//Radek Pietruszka; Shutterstock)
Mateusz Morawiecki poinformował o zamówieniu 50 mln dawek szczepionki Pfizer dla UE (fot. PAP//Radek Pietruszka; Shutterstock)

Presja na producentów i walka o dotrzymywanie umów mają sens. Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen poinformowała, że kolejne 50 milionów dawek szczepionki Pfizer dotrze do krajów UE jeszcze w II kwartale – przekazał premier Mateusz Morawiecki.

List premiera Morawieckiego do szefowej KE. Chce wyjaśnień w sprawie szczepionek

Premier Mateusz Morawiecki zaapelował do Komisji Europejskiej o interwencję w sprawie zmniejszonych dostaw szczepionek przeciw koronawirusowi firm...

zobacz więcej

„Presja na producentów i walka o dotrzymywanie umów mają sens. Nasze działania na forum Unii po raz kolejny okazały się skuteczne” – napisał na Facebooku szef rządu.

Kolejne zamówienia i dostawy szczepionek


„Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen poinformowała mnie dzisiaj bezpośrednio, że kolejne 50 milionów dawek szczepionki Pfizer dotrze do krajów UE jeszcze w II kwartale. Jesteśmy na dobrej drodze, by zrealizować zakładane na najbliższy czas cele Narodowego Programu Szczepień. Zaszczepimy każdego chętnego!” – dodał Morawiecki.

Szefowa KE oświadczyła na konferencji prasowej w środę, że osiągnięte zostało 100 mln szczepień w UE. Poinformowała również o rozpoczęciu negocjacji z firmami BioNTech i Pfizer ws. dostaw 1,8 mld dawek szczepionek na lata 2022-2023 oraz przyspieszeniu dostaw przez firmę Pfizer.

„Dlatego z przyjemnością informuję, że osiągnęliśmy porozumienie z BioNTech-Pfizer, aby po raz kolejny przyspieszyć dostawy szczepionek. 50 mln dodatkowych dawek szczepionek BioNTech-Pfizer zostanie dostarczonych w II kwartale tego roku, począwszy od kwietnia. Początkowo przewidziano, że dostawa tych 50 mln dawek nastąpi w czwartym kwartale 2021 r. Obecnie są one dostępne w drugim kwartale” – oświadczyła Ursula von der Leyen, dodając, że w środę Komisja rozpoczęła negocjacje z BioNTech-Pfizer ws. dostawy 1,8 mld dawek szczepionek na lata 2022-2023.

Presja na producentów i walka o dotrzymywanie umów mają sens. Nasze działania na forum Unii po raz kolejny okazały się...

Pubblicato da Mateusz Morawiecki su Mercoledì 14 aprile 2021

źródło:

Zobacz więcej