RAPORT

Wojna na Ukrainie

Miliony szczepionek dla UE. Morawiecki: Presja na producentów ma sens

Mateusz Morawiecki poinformował o zamówieniu 50 mln dawek szczepionki Pfizer dla UE (fot. PAP//Radek Pietruszka; Shutterstock)
Mateusz Morawiecki poinformował o zamówieniu 50 mln dawek szczepionki Pfizer dla UE (fot. PAP//Radek Pietruszka; Shutterstock)

Presja na producentów i walka o dotrzymywanie umów mają sens. Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen poinformowała, że kolejne 50 milionów dawek szczepionki Pfizer dotrze do krajów UE jeszcze w II kwartale – przekazał premier Mateusz Morawiecki.

List premiera Morawieckiego do szefowej KE. Chce wyjaśnień w sprawie szczepionek

Premier Mateusz Morawiecki zaapelował do Komisji Europejskiej o interwencję w sprawie zmniejszonych dostaw szczepionek przeciw koronawirusowi firm...

zobacz więcej

„Presja na producentów i walka o dotrzymywanie umów mają sens. Nasze działania na forum Unii po raz kolejny okazały się skuteczne” – napisał na Facebooku szef rządu.

Kolejne zamówienia i dostawy szczepionek


„Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen poinformowała mnie dzisiaj bezpośrednio, że kolejne 50 milionów dawek szczepionki Pfizer dotrze do krajów UE jeszcze w II kwartale. Jesteśmy na dobrej drodze, by zrealizować zakładane na najbliższy czas cele Narodowego Programu Szczepień. Zaszczepimy każdego chętnego!” – dodał Morawiecki.

Szefowa KE oświadczyła na konferencji prasowej w środę, że osiągnięte zostało 100 mln szczepień w UE. Poinformowała również o rozpoczęciu negocjacji z firmami BioNTech i Pfizer ws. dostaw 1,8 mld dawek szczepionek na lata 2022-2023 oraz przyspieszeniu dostaw przez firmę Pfizer.

„Dlatego z przyjemnością informuję, że osiągnęliśmy porozumienie z BioNTech-Pfizer, aby po raz kolejny przyspieszyć dostawy szczepionek. 50 mln dodatkowych dawek szczepionek BioNTech-Pfizer zostanie dostarczonych w II kwartale tego roku, począwszy od kwietnia. Początkowo przewidziano, że dostawa tych 50 mln dawek nastąpi w czwartym kwartale 2021 r. Obecnie są one dostępne w drugim kwartale” – oświadczyła Ursula von der Leyen, dodając, że w środę Komisja rozpoczęła negocjacje z BioNTech-Pfizer ws. dostawy 1,8 mld dawek szczepionek na lata 2022-2023.

Presja na producentów i walka o dotrzymywanie umów mają sens. Nasze działania na forum Unii po raz kolejny okazały się...

Pubblicato da Mateusz Morawiecki su Mercoledì 14 aprile 2021

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej