RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wścieklizna atakuje zwierzęta na Mazowszu. Apel wojewody do mieszkańców

Wykryto kolejny przypadek wścieklizny u lisa w województwie mazowieckim (fot. Shutterstock)
Wykryto kolejny przypadek wścieklizny u lisa w województwie mazowieckim (fot. Shutterstock)

Siódmy przypadek wścieklizny u lisa w woj. mazowieckim wykryto w miejscowości Ponurzyca (pow. otwocki). Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł apeluje do mieszkańców obszarów zagrożonych o zachowanie ostrożności.

Osierocone liski w ośrodku rehabilitacji

Na polnej drodze pod Inowrocławiem spacerowiczka zauważyła szczeniaki skupione wokół matki, która nie dawała oznak życia. Kiedy wezwała pomoc...

zobacz więcej

26 marca br. zakończyła się akcja szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie na terenie powiatu otwockiego, powiatu mińskiego oraz w m.st. Warszawa – poinformował w komunikacie zespół prasowy Wojewody Mazowieckiego.

Gdzie wykryto pierwsze przypadki wścieklizny?


Pierwszy przypadek wścieklizny został potwierdzony u lisa 15 stycznia br. w miejscowości Izabela na terenie gminy Wiązowna, w powiecie otwockim. Wojewoda mazowiecki 19 stycznia br. wydał rozporządzenie w sprawie zwalczania wścieklizny zwierząt na terenie powiatu otwockiego, mińskiego i miasta stołecznego Warszawy.

29 stycznia br. został potwierdzony drugi przypadek wścieklizny u lisa w miejscowości Kołbiel, na terenie gminy Kołbiel w powiecie otwockim. 12 lutego br. potwierdzono trzeci przypadek wścieklizny u lisa w miejscowości Zakręt, gmina Wiązowna w powiecie otwockim. 19 marca br. potwierdzono czwarty przypadek wścieklizny u lisa w miejscowości Dębe Wielkie, gmina Dębe Wielkie w powiecie mińskim. 26 marca br. wykryto piąty i szósty przypadek wścieklizny u lisa w miejscowości Malcanów w gminie Wiązowna w powiecie otwockim oraz u lisa w miejscowości Zabieżki w gminie Celestynów w powiecie otwockim – poinformowano.

Czytaj także: Zakażenie wścieklizną. Chory nietoperz w etui ugryzł mężczyznę w palec [WIDEO]

Obszary zagrożone


Określony w rozporządzeniach wojewody obszar zagrożony obejmuje w mieście stołecznym Warszawa: część dzielnicy Wawer i Wesoła; w powiecie mińskim: miasto Sulejówek, część gminy Halinów; niektóre miejscowości w gminie Siennica. W powiecie otwockim kilkanaście miejscowości w gminie Wiązowna i w gminie Kołbiel.

Na terenie zagrożonym wścieklizną obowiązuje zakaz m.in. organizowania targów oraz polowań.

Dzikie zwierzęta biegają po ulicach miast [WIDEO]

Od ogłoszenia przed tygodniem stanu zagrożenia epidemicznego mieszkańcy Hiszpanii muszą pozostawać w domach, za to na opustoszałych ulicach miast...

zobacz więcej

Na terenie zagrożonym wścieklizną obowiązuje nakaz trzymania psów na smyczy lub na ogrodzonym terenie zamkniętym, a kotów w zamknięciu, a zwierzęta gospodarskie muszą pozostawać w okólnikach i na zamkniętych wybiegach.

Jak dochodzi do zakażenia wścieklizną?


Wojewoda zwraca uwagę, że wścieklizna jest chorobą zakaźną zwierząt, która podlega obowiązkowi zwalczania. Wirus wścieklizny atakuje ośrodkowy układ nerwowy ludzi oraz zwierząt stałocieplnych. Jest odporny na gnicie i zamarzanie, natomiast wrażliwy na ogrzewanie (w temperaturze 60 st. C przeżywa 5 minut) oraz na działanie większości środków dezynfekujących.

Do zakażenia wścieklizną dochodzi zazwyczaj na skutek pogryzienia przez chore zwierzę. Zakażenie jest możliwe poprzez kontakt ze śliną chorego lub zakażonego zwierzęcia. Wirusy wścieklizny początkowo atakują zakończenia nerwowe uszkodzonych miejsc, a następnie poprzez nerwy obwodowe mózg. Prawie zawsze jest to choroba śmiertelna.

W komunikacie zaznaczono, że Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie od początku grudnia ub.r. propagował akcję „Zaszczep pupila, to tylko chwila”. W Polsce obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy powyżej 3. miesiąca życia; następnie powinny być szczepione nie rzadziej niż co 12 miesięcy. Wskazane jest również szczepienie kotów.

Brak szczepienia psa jest wykroczeniem, za które grozi mandat karny w wysokości do 500 zł.

Czytaj także: Nietoperz ze wścieklizną pogryzł człowieka. Większość miasta zagrożona wystąpieniem choroby

 

źródło:

Zobacz więcej