RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ulewy i śnieżyce nad Polską. IMGW wydał alerty [PROGNOZA]

Opady śniegu – prognoza pogody, środa 14 kwietnia (fot. PAP/DAREK DELMANOWICZ)
Opady śniegu – prognoza pogody, środa 14 kwietnia (fot. PAP/DAREK DELMANOWICZ)

Prognoza pogody na środę i czwartek 14-15 kwietnia. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu, które będą obowiązywać nawet do czwartku. Pojawi się także ulewny deszcz – gdzie sytuacja będzie najgorsza?

Obostrzenia przedłużone. Rząd otwiera żłobki i przedszkola [WIDEO]

Obostrzenia, które aktualnie obowiązują, zostaną przedłużone o kolejny tydzień do 25 kwietnia – poinformował na konferencji prasowej minister...

zobacz więcej

W środę i czwartek Polska znajdzie się w zasięgu niżu, którego ośrodek znad Włoch przemieści się nad Ukrainę.

Prognoza pogody w Polsce


W całym kraju zachmurzenie całkowite i duże z opadami deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu – czytamy w prognozie synoptyków Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Temperatura powietrza spadnie nocą do -3 stopni, a w dzień nie przekroczy 10 stopni Celsjusza. Wzrośnie też prędkość i porywistość północnego wiatru; w porywach osiągać może do 60 km/h.

IMGW ostrzega: opady nie tylko na południu


Co najmniej do wieczora w środę obowiązywać będą ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego i drugiego stopnia, które wystosował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Chodzi o alerty przed opadami śniegu.

Źródło: IMGW PIB
Do godziny 22.00 takie ostrzeżenia będą obowiązywać dla południowych powiatów Podkarpacia (drugiego stopnia) oraz południa Lubelszczyzny i reszty województwa podkarpackiego (pierwszego stopnia).

Mróz i kilkadziesiąt centymetrów śniegu. Uwaga! Załamanie pogody [PROGNOZA NA 7 DNI]

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informuje, że do Polski zbliża się znaczne ochłodzenie. W najbliższych dniach przez nasz kraj przejdzie...

zobacz więcej

Do jutrzejszego wieczora alerty drugiego stopnia obowiązywać będą dla obszarów górskich w Małopolsce – dodaje synoptyk IMGW Jakub Gawron.

Gdzie spadnie śnieg?


– Cały czas dostrzegamy na tych obszarach opady, które czasem mają umiarkowane, a niekiedy intensywne natężenie. Opady na południowym wschodzie są okresami silne, a ta strefa centrum opadów będzie przesuwać się w kolejnych godzinach na zachód – zapowiada ekspert.

Jak dodaje Gawron, alerty związane z opadami śniegu mają pojawić się także dla obszarów na zachodzie Polski. – W najbliższych godzinach można spodziewać się takiego ostrzeżenia dla obszarów podgórskich Sudetów. Tam opady śniegu zapowiadane są na godziny nocne i będą się utrzymywać do piątku. W związku z tym należy spodziewać się ostrzeżeń dla tego obszaru – wskazał synoptyk.

Zobacz także: Pogoda a ryzyko zakażenia. Wyniki badań naukowców z IMGW

źródło:
Zobacz więcej