RAPORT

Wojna na Ukrainie

Reaktory jądrowe czwartej generacji. Co z francuskim projektem?

Fake newsy o reaktorach czwartej generacji (fot. Shutterstock/Leonid Sorokin, zdjęcie ilustracyjne)
Fake newsy o reaktorach czwartej generacji (fot. Shutterstock/Leonid Sorokin, zdjęcie ilustracyjne)

We Francji nie buduje się reaktorów czwartej generacji. W 2019 r. zawieszono tam ten projekt. Miał on stanowić kolejny etap rozwoju francuskiego przemysłu jądrowego. Projekt reaktora na neutronach prędkich (RNR) Astrid został wstrzymany przez francuską Komisję ds. Energii Atomowej i Alternatywnych Energii (CEA).

Pierwszy na świecie reaktor termonuklearny. Czym jest ITER, projekt za miliardy? [WIDEO]

Już w czerwcu mają ruszyć testy na Międzynarodowym Eksperymentalnym Reaktorze Termojądrowym (ITER). Projekt ten, który ma finalnie ruszyć za kilka...

zobacz więcej

Zapytane przez „Le Monde” CEA przyznało, że „projekt budowy prototypowego reaktora nie jest planowany w perspektywie krótko- lub średnioterminowej”.

W dłuższej perspektywie CEA jest zainteresowana tzw. reaktorami czwartej generacji, które umożliwią zamknięcie cyklu paliwowego poprzez lepsze wykorzystanie zasobów uranu i zaproponowanie wielokrotnego recyklingu plutonu przy jednoczesnej minimalizacji wytwarzania odpadów. W styczniu tego roku na swojej stronie CEA napisała: „Czwarta generacja to reaktory, które są teraz projektowane, a których wdrożenie w przemyśle może nastąpić w latach 2040-50”.

Francja pracowała nad projektem „Astrid” (Advanced Sodium Technological Reactor for Industrial Demonstration) o wartości 5 mld euro. Jest to szybki reaktor chłodzony sodem, który miał zostać zbudowany w zakładzie Marcoule (Gard).

Odpady konwencjonalnych reaktorów jako paliwo


Korzystając z doświadczeń eksperymentalnych reaktorów Phenix (250 megawatów elektrycznych (MWe) i Superphénix (1240 MWe), Astrid (600 MWe) miała wykorzystywać jako paliwo odpady konwencjonalnych reaktorów, jednocześnie wytwarzając mniej odpadów jądrowych i wykorzystując technologię sodową. Według Trybunału Obrachunkowego na koniec 2017 r. w ten plan zainwestowano prawie 738 mln euro. Krytykowany przez Zielonych i niektórych specjalistów, jak fizyk jądrowy Bernard Laponche, rząd francuski zdecydował o zawieszeniu projektu w 2019 r. Ale nie zrezygnowano z niego.

Szwecja: Wyłączono reaktor R1 w elektrowni jądrowej Ringhals

– Po 45 latach, przedwcześnie, z powodów ekonomicznych, z końcem 2020 roku wyłączono reaktor R1 w elektrowni jądrowej Ringhals na zachodnim...

zobacz więcej

Skupiające 14 krajów Forum IV Generacji prowadzi badania nad reaktorami czwartej generacji od 2000 r. Ich cel to wskazanie najlepszych rozwiązań dla wielu problemów związanych z energetyką i klimatem, które pojawiły się od początku stulecie. Na przykład rozszczepialnego uranu (U-235) może zabraknąć już pod koniec tego wieku.

Projekt wysokotemperaturowego, chłodzonego gazem reaktora (High Temperature Gas Cooled Reactor, HTR, HTGR) należącego do IV generacji reaktorów, prowadzony jest od 2012 r. w Chinach. Reaktor częściowo oparto na prototypowanym wcześniej HTR-10, a cechą wyróżniającą go jest tzw. rdzeń usypany (pebble bed) z nowoczesnego paliwa opartego o TRISO (tristructural-isotropic, czyli izotropowe ceramiczne paliwo trójwarstwowe).

Oczekuje się, że HTR-PM będzie pierwszym działającym reaktorem IV generacji.

W Chinach ruszyły testy


Według informacji dostępnych na stronie world-nuclear-news.org, w demonstracyjnej elektrowni wysokotemperaturowego reaktora chłodzonego gazem (HTR-PM) w Shidaowan, w chińskiej prowincji Shandong, rozpoczęły się testy symulujące temperatury i ciśnienia, jakim będą poddawane systemy reaktora podczas normalnej eksploatacji. Rozpoczęcie eksploatacji dwóch bloków HTR-PM planowane jest jeszcze w tym roku.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej