RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Produkcja szczepionek a moralność katolików. Oświadczenie Episkopatu

Koncerny tworzą preparaty na materiale biologicznym abortowanych płodów (fot. Ying Tang/NurPhoto via Getty Images)
Koncerny tworzą preparaty na materiale biologicznym abortowanych płodów (fot. Ying Tang/NurPhoto via Getty Images)

Mimo tego, że technologia produkcji szczepionek firm AstraZeneca i Johnson&Johnson budzi poważny sprzeciw moralny, mogą z nich korzystać ci wierni, którzy nie mają możliwości wyboru innej szczepionki – podkreśla Zespół Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych.

Obostrzenia przedłużone. Rząd otwiera żłobki i przedszkola [WIDEO]

Obostrzenia, które aktualnie obowiązują, zostaną przedłużone o kolejny tydzień do 25 kwietnia – poinformował na konferencji prasowej minister...

zobacz więcej

W siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski odbyła się prezentacji stanowiska przewodniczącego Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych w sprawie korzystania ze szczepionek przeciw COVID-19 firm AstraZeneca i Johnson&Johnson.

Bp Wróbel zaznaczył w dokumencie, że w przeciwieństwie do pierwszych szczepionek korzystających z technologii opartej na mRNA i niebudzących istotnych zastrzeżeń moralnych, w produkcji szczepionek AstraZeneca i Johnson&Johnson korzysta się z linii komórkowych stworzonych na materiale biologicznym pobranym od abortowanych płodów.

„Ten fakt budzi poważny sprzeciw moralny, gdyż w tym przypadku komórki pochodzące z abortowanych płodów stanowią niezbędne ogniwo technologii wytwarzania tych szczepionek” – czytamy w stanowisku.

Katolicy nie powinni się godzić


Zaznaczono w nim jednocześnie, że „katolicy nie powinni godzić się na szczepienie tymi szczepionkami, gdyż istnieją inne – wyżej wspomniane mRNA – które nie budzą wiążących sumienie zastrzeżeń moralnych”. Bp Wróbel napisał, że stanowisko to nie wyklucza możliwości skorzystania z obu tych szczepionek.

Koronawirus w Polsce. Regionalizacja obostrzeń wręcz pewna [WIDEO]

Na tę chwilę przedłużyliśmy obostrzenia – z dwoma wyjątkami; jeśli będziemy myśleli o ich luzowaniu, regionalizacja jest wręcz pewna, bo sytuacja...

zobacz więcej

„Wierni, którzy nie mają możliwości wyboru innej szczepionki i są wprost zobligowani określonymi uwarunkowaniami (np. zawodowymi, posłuszeństwa w ramach określonych zespołów, struktur, urzędów, służb, dla których przeznaczono właśnie te szczepionki), mogą z nich skorzystać bez winy moralnej” – podkreślił w dokumencie biskup. Dodał, że konieczne jest jednak zamanifestowanie swojego sprzeciwu wobec aborcji.

„Zgodnie ze stanowiskiem Magisterium Kościoła wyjątkowa dopuszczalność tych szczepionek wynika stąd, że ich przyjęcie nie wiąże się z bezpośrednim uczestnictwem w aborcji, nie oznacza jej akceptacji i jej wymuszania” – wskazano.

Stanowisko przewodniczącego Zespołu Ekspertów KEP ds. Bioetycznych nie uwzględnia aspektów formalnych szczepień tymi szczepionkami, zwłaszcza możliwych skutków ubocznych pozostających w związku przyczynowym, a nie czasowym, z ich podaniem. Powstrzymanie się od zajęcia stanowiska w tej kwestii jest podyktowane przez fakt, iż brak jest dotychczas dostatecznych badań w tej materii, a także brak jest jednolitego stanowiska specjalistów.

źródło:
Zobacz więcej