RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Prawnicy zaskoczeni aktywnością Bodnara ws. Orlenu

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar (fot. PAP/Leszek Szymański)
Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar (fot. PAP/Leszek Szymański)

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich poinformowało o wstrzymaniu zgody prezesa UOKiK na kupno wydawnictwa Polska Press przez PKN Orlen. Zdaniem ekspertów aktywność Adama Bodnara w tej sprawie może budzić kontrowersje. – Dotychczas nie przypominam sobie w ogóle, żeby Rzecznik zajmował się problematyką fuzji i przejęć. Na domiar złego występuje również bardzo duża niepewność, czy Adam Bodnar jest nadal rzecznikiem – mówi mec Artur Wdowczyk specjalizujący się w prawie mediów.

Milczanowska: Mówienie, że Bodnar był apolityczny, to bzdury

– Adam Bodnar reprezentuje jedno środowisko, bo głównie to związane z Koalicją Obywatelską, w mniejszym stopniu z Lewicą – ocenia w rozmowie z...

zobacz więcej

5 marca sąd zgodził się na przejęcie przez PKN Orlen grupy Polska Press, zrzeszającej największe dzienniki regionalne w Polsce. Na początku tego tygodnia biuro Rzecznika Praw Obywatelskich ogłosiło niespodziewanie, że Sąd Okręgowy w Warszawie uwzględnił wniosek Adama Bodnara i wstrzymał przejęcie medialnej spółki przez PKN Orlen.

Serwis wirtualnemedia.pl zapytał mecenasa Artura Wdowczyka o szczegóły tej sprawy.

– Po pierwsze: jak się to stało, że strony umowy sprzedaży przedsiębiorstwa nie wiedzą o tym, że sąd wstrzymał tę transakcję? Przecież podejmował on te decyzje w ramach wolności gospodarczej. Jak jest to możliwe, że najbardziej zainteresowani nie są informowani przez sąd, a informacje dostaje podmiot państwowy - czyli Rzecznik Praw Obywatelskich? – zastanawia się specjalista w zakresie prawa mediów.

Zobacz także:  Zakup niemieckiej spółki przez Orlen wstrzymany. Sąd uwzględnił wniosek Bodnara

Jak uważa, rolę Adama Bodnara można ocenić jako „wątpliwą”, gdyż dotychczas RPO nie zajmowali się sprawami fuzji i przejęć.

Ekspert przypomina także, iż pięcioletnia kadencja Bodnara upłynęła we wrześniu 2020 r. Pojawia się więc pytanie, czy ma on legitymację do takich działań. – Wydaje się, że w takim wypadku sąd winien zwrócić się z zapytaniem do Trybunału Konstytucyjnego lub poczekać z rozstrzygnięciem, o ile dobrze pamiętam, takie pytanie już zostało skierowane przez inny podmiot – uważa mec. Wdowczyk.

Polowanie na Obajtka. Komu i dlaczego przeszkadza prezes PKN Orlen [NASZE ŚLEDZTWO]

W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano wrzutkami, zmanipulowanymi, niepełnymi...

zobacz więcej

Daty mogą budzić zdziwienie


Z kolei Radosław L. Kwaśnicki, specjalizujący się w prawie gospodarczym, powiedział portalowi, że „postanowienie sądu wstrzymujące zgodę prezesa UOKiK na kupno Polska Press przez Orlen nie ogranicza uprawnień właścicielskich koncernu paliwowego w przejętej spółce”.

Zobacz także:  Przejęcie Polska Press przez Orlen pod lupą SDP

Jego zdaniem zdziwienie może też budzić harmonogram wydarzeń w tej sprawie. Zaznacza, że 7 września UOKiK przekazał stanowisko i akta sprawy do sądu, a już na 8 kwietnia datowane jest postanowienie sądu.

– To wskazuje, że sąd wydając przedmiotowe postanowienie, mógł nie zapoznać się – kompleksowo – ze stanowiskiem prezesa UOKiK i z aktami sprawy – uważa senior partner w kancelarii RKKW – Kwaśnicki, Wróbel & Partnerzy.

Obajtek stanowczo ws. Polska Press

„Orlen nadal będzie zarządzał Polska Press”. Obajtek krytycznie o postanowieniu sądu

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek kwestionuje decyzję Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który postanowił o wstrzymaniu przejęcia przez PKN...

zobacz więcej

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek kwestionuje decyzję Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który postanowił o wstrzymaniu przejęcia przez PKN Orlen spółek należących do Polska Press. Na antenie TVP Info Obajtek przekonywał, że nie można wstrzymać czegoś, co zostało wykonane z mocą prawa, a nabycie Polska Press dokonało się 1 marca tego roku.

Szef naftowego giganta zauważył, że wcześniej uzyskano wszystkie wymagane zgody, w tym Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jak zaznaczył, jeżeli Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podjąłby decyzję w trakcie przejęcia, to kupująca spółka nie mogłaby przejąć udziałów.

Zobacz także:  Przejęcie Polska Press. Obajtek: Nadal nie dysponujemy postanowieniem sądu

– Kiedy już nastąpiło przejęcie udziałów, mamy prawo jako właściciel wykonywać swoje w tym zakresie prawa – dodał Daniel Obajtek.

Prezes PKN Orlen zapowiedział, że spółka będzie zarządzała Polska Press. – Nie możemy w żaden sposób tego wykonać [wyroku sądu – red.], bo stracilibyśmy sterowność tą spółką – zaznaczył. Jak tłumaczył, zakupiona spółka mogłaby za rok lub dwa stracić płynność i zmierzać w kierunku upadłości.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej