RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Spurek: Zieloni powinni opuścić KO. Krytycznie oceniam Platformę

Sylwia Spurek. Co zrobią Zieloni? (fot. Thierry Monasse/Getty Images)
Sylwia Spurek. Co zrobią Zieloni? (fot. Thierry Monasse/Getty Images)

– Zieloni powinni opuścić klub parlamentarny Koalicji Obywatelskiej i założyć własną frakcję, szkodzi im powiązanie pępowiną z Platformą Obywatelską – mówi europosłanka Sylwia Spurek, należąca do frakcji Zielonych w PE. Podkreśla, że Zieloni potrzebują wyrazistego przywództwa i wizji, a nie takiego polityka jak na przykład Donald Tusk, który nie ma osiągnięć w sprawach społecznych.

Milczanowska: Mówienie, że Bodnar był apolityczny, to bzdury

– Adam Bodnar reprezentuje jedno środowisko, bo głównie to związane z Koalicją Obywatelską, w mniejszym stopniu z Lewicą – ocenia w rozmowie z...

zobacz więcej

PAP: W jakim charakterze była pani na ostatnim, niedzielnym posiedzeniu Rady Krajowej Zielonych?

Sylwia Spurek: Zostałam zaproszona na posiedzenie Rady Krajowej, gdzie przedstawiłam założenia Zielonej Polityki 2.0. Ona dotyczyła też mojej oceny strategii Zielonych, przyszłości tej partii, jej dalszych kroków. To było spotkanie o charakterze politycznym.

Słyszałem relacje, że bardzo krytycznie oceniła pani przede wszystkim Platformę Obywatelską, ale zarazem fakt, że Zieloni w tej chwili współtworzą klub Koalicji Obywatelskiej w Sejmie. To prawda?

Zobacz także:  Miał dać Nowakowi ponad 2,5 mln zł łapówki. Zarzuty dla ukraińskiego biznesmena

Nigdy nie ukrywałam swojego krytycznego stosunku do rządów PO w czasach koalicji z PSL. Bardzo krytycznie oceniam zarówno ignorowanie przez Platformę wielu problemów społecznych, ignorowanie problemów praw kobiet, zwłaszcza tych związanych z prawami reprodukcyjnymi czy ze zwalczaniem przemocy domowej.

Krytykowałam puste obietnice, dotyczące praw osób LGBT+. Ale także niezałatwienie wielu spraw, które są ponadpartyjne, to znaczy np. kwestii dostępu kobiet na wsi do ginekologa, kwestii rodzenia po ludzku, wykluczenia osób z niepełnosprawnościami i osób starszych.

To wszystko na posiedzeniu Rady Krajowej przedstawiłam. Uważam, i z tym się absolutnie nie kryję, że Zieloni powinni w sposób wyrazisty, pryncypialny, otwarty prezentować swoje wartości i standardy w oderwaniu od Platformy Obywatelskiej. Ta pępowina z Platformą Obywatelską im szkodzi.

Poradnik dla prostytutek. Seksskandal z posłami lewicy w tle [WIDEO]

Jak przyciągnąć i zadowolić klientów, gdzie najlepiej szukać „pracodawców”, co zrobić, gdy zostanie się złapanym na posiadaniu narkotyków – to...

zobacz więcej

Zieloni powinni opuścić klub parlamentarny Koalicji Obywatelskiej i stworzyć własną frakcję?

Tak uważam. Zieloni powinni wyjść z Koalicji Obywatelskiej. Obecność w KO im nie pomogła, a wręcz przeciwnie. Gdyby jeszcze byli taką wyraźną zieloną siłą w Koalicji Obywatelskiej od momentu wyborów parlamentarnych, być może inaczej bym to oceniała. Były już partie, które stawiały przede wszystkim na współpracę i sojusze i one są teraz poniżej progu wyborczego. Oczywiście zawsze jest jakiś wybór między pryncypialnością i skutecznością, natomiast nie można rozmawiać o skuteczności kosztem pewnych wartości fundamentalnych. Powiedziałam to na Radzie Krajowej.

Ale Zieloni w tej kadencji mają swoich posłów, właśnie dzięki temu, że startowali z list KO.

To raczej pytanie, co się działo, że wcześniej nie mieli swojej reprezentacji. Fakt wejścia w koalicję nie może powodować, że będą rezygnować z pryncypiów, ciesząc się z uzyskanych trzech mandatów. Jestem chyba jedną z najbardziej życzliwych osób wśród polityczek i polityków w Polsce w stosunku do Zielonych. Moje sugestie to wyłącznie rekomendacje do rozważenia przez władze Zielonych.

Zobacz także:   Kim jest Agnieszka Domańska? Sędzia zdecydowała o nieprzedłużeniu aresztu Sławomira Nowaka

Była pani na Radzie Krajowej, niektórzy, jak sama pani mówi, wiążą panią z polskimi Zielonymi, choć nie jest pani członkiem ugrupowania. Krążą nawet plotki, że rozważa pani nie tylko wstąpienie do tej partii, ale nawet ubieganie się o przywództwo. Może pani się do tego ustosunkować?

Uśmiecham się, bo słyszę to po raz pierwszy. Chyba nie jestem typową polityczką. Myślę raczej o merytorycznych działaniach, uważam się za ekspertkę, planuję konkretne inicjatywy. Dlatego zaskoczył mnie pan tym pytaniem.

Spurek: Politycy muszą przestać się bać lobby mięsnego i rolników

Europosłanka Zielonych Sylwia Spurek napisała na Twitterze, że „według dostępnych analiz mamy tylko 7 lat, żeby ograniczyć skutki katastrofy...

zobacz więcej

Ale dopuszcza pani, że wstąpi pani do polskich Zielonych?

Cały czas rozmawiamy. Uważam, że Zieloni potrzebują wyrazistego i wizjonerskiego przywództwa, a nie np. lidera, który do tej pory dla niektórych jest autorytetem, powtarzającego, że polityka nie jest od wizji, a państwo jest od ciepłej wody. Absolutnie się z tym nie zgadzam.

Ma pani na myśli Donalda Tuska?

No tak. Wiele osób zna te cytaty, ale można zapytać o jego osiągnięcia, głównie w sprawach społecznych. A Zieloni, jak powiedziałam, potrzebują wyrazistego przywództwa i wizji. A także muszą sami ustalić, czy w tej wizji mieści się pępowina z Platformą. Czy lepiej pójść własną, odważną drogą w sprawach, które dla Zielonych są ważne. Czyli kwestii klimatu, praw człowieka, praw zwierząt. Mam nadzieję, że tego potencjału Zieloni nie zmarnują i podejmą odważne decyzje, dotyczące swojej przyszłości.

Zobacz także:  Pęk: Giertych wyprawia rzeczy, które są nie do pomyślenia

To dopytam: jeśli wstąpi pani do Zielonych, nie wyklucza pani ubiegania się o przywództwo w jakiejś perspektywie czasowej?

W polityce podobno nigdy nie mówi się „nigdy”, więc nie będę takiego scenariusza wykluczać. Mam wyraziste poglądy, mam konkretny pomysł na zmiany w ważnych społecznie obszarach i ten pomysł realizuję. Na razie w ramach frakcji Zielonych w Parlamencie Europejskim, a co będzie dalej, nie wiem. Kiedyś nie wierzyłam, że wejdę do polityki.

źródło:

Zobacz więcej