RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Koronawirus a smog. Raport wskazuje na korzystną tendencję

Paryż nie może pochwalić się jakością powietrza (fot. Wiki 2.0/Jean-François Gornet)
Paryż nie może pochwalić się jakością powietrza (fot. Wiki 2.0/Jean-François Gornet)

Lockdown ogłoszony w związku z epidemią koronawirusa przyczynił się do zmniejszenia liczby ofiar śmiertelnych z powodu zanieczyszczenia powietrza PM2,5 – wynika z opublikowanego w środę raportu agencji rządowej ds. zdrowia publicznego Sante Publique France.

Chorzy wygrali z nowotworem? Zaskakujący efekt COVID-19, naukowcy w szoku

Pomysł, że jeden z najniebezpieczniejszych wirusów na świecie może uratować życie niektórym ludziom, wydaje się szalony. Na taką możliwość wskazują...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

W 2016 r., bazując na danych za lata 2006-08, francuska agencja ds. zdrowia publicznego szacowała, że rocznie z powodu ekspozycji na pył zawieszony PM2,5 we Francji przedwcześnie umiera 48 tys. osób.

Według szacunków opublikowanych w środę, bazujących na danych z lat 2016-19, liczba ta zmniejszyła się ostatnio do 40 tys. Co więcej, z najświeższych badań wynika, że od marca ubiegłego roku, gdy ogłoszono lockdown, który pociągnął za sobą zmniejszenie emisji aerozoli atmosferycznych, z powodu wysokiego stężenia pyłu PM2,5 zmarło o 2 tys. osób mniej niż gdyby gospodarka funkcjonowała bez ograniczeń.

Musimy zrobić wszystko, by ten trend się utrzymał, a to znaczy, że trzeba zwiększyć nasze wysiłki w celu usunięcia tego brzemienia, jakim jest zanieczyszczenie powietrza – powiedział AFP Sebastien Denys z Sante Publique France.

Według ocen Światowej Organizacji Zdrowia wysokie stężenia pyłu PM2,5 powoduje wzrost liczby zgonów z powodu chorób układu oddechowego i krążenia oraz wzrost ryzyka nagłych przypadków wymagających hospitalizacji, takich jak ataki astmy, ostra reakcja układu oddechowego, osłabienie czynności płuc i tym podobne, gdyż drobny pył dostaje się bezpośrednio przez płuca do krwi.

Nowe mutacje wirusa mogą się pojawić w Niemczech. Są odporne na szczepionki

Naukowcy ostrzegają, że nowe warianty koronawirusa, na które szczepionki działają tylko w małym stopniu lub są całkowicie nieskuteczne, mogą...

zobacz więcej

Niewielka poprawa


– Można cieszyć się z tej niewielkiej poprawy, ale jeśli brać pod uwagę zdrowie publiczne, to powinno nas raczej martwić, że 40 tys. zgonów, które nastąpią z powodu zanieczyszczenia powietrza PM2,5, dałoby się uniknąć – ocenił Denys.

Zgony z powodu pyłów zawieszonych PM2,5 to niejedyna przyczyna zgonów. Agencja zdrowia publicznego podała w raporcie, że rocznie z powodu ekspozycji na dwutlenek azotu (tlenek azotu; NO2) umiera we Francji 7 tys. osób.

W 2018 r. zanieczyszczenie powietrza miało wpływ na zgon w przypadku 8 mln osób, w samej Francji – dotyczyło to 100 tys. osób. WHO ocenia, że jeden na pięć zgonów w 2018 r. na świecie był związany z zanieczyszczeniem powietrza.

Życie przeciętnego mieszkańca Unii Europejskiej jest krótsze o ponad osiem miesięcy, a życie przeciętnego Polaka – o 10 miesięcy z powodu narażania się na kontakt z pyłami zawieszonymi PM2,5 – wynika z szacunków Unii Europejskiej.

źródło:

Zobacz więcej