RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Środa deszczowa, możliwe są także opady śniegu [PROGNOZA]

Na cieplejszą pogodę jeszcze poczekamy (fot. PAP/Marcin Bielecki)
Na cieplejszą pogodę jeszcze poczekamy (fot. PAP/Marcin Bielecki)

Środa przyniesie intensywne opady śniegu w górach, na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie, a w nocy przymrozki wystąpią na północy i zachodzie kraju. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia w tej sprawie.

Atak zimy: mróz i kilkadziesiąt centymetrów śniegu. Gdzie spadnie go najwięcej? [PROGNOZA]

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed przymrozkami i opadami śniegu. Z prognoz synoptyków...

zobacz więcej

Intensywne opady śniegu spodziewane są w nocy w pasie od południowo-wschodniej Lubelszczyzny, przez Podkarpacie oraz górskie i podgórskie powiaty Małopolski i Śląska. Na wschodzie może spaść od 10 do 12 centymetrów śniegu, w górach do 30.

Ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia zaczęły obowiązywać w nocy i wygasną – w zależności od regionów – w środę po południu lub w nocy.

Ostrzeżenia IMGW


Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed przymrozkami dotyczy Pomorza, województw zachodniopomorskiego i lubuskiego oraz północnych i zachodnich powiatów Wielkopolski. Temperatura spadnie do minus jednego stopnia, lokalnie przy gruncie do minus trzech. Ostrzeżenia zaczną obowiązywać w nocy i wygasną rano.

Wzrośnie również prędkość i porywistość północnego wiatru; w porywach osiągać może do 60 km/godz. Taka pogoda utrzyma się do czwartku. Dopiero w piątek i sobotę panujący w Polsce niż odsunie się na wschód, co przyniesie poprawę pogody na północy kraju i wzrost temperatury powietrza do 14 st. C, choć na południu nadal może być pochmurno i deszczowo. Opady deszczu ze śniegiem i śniegu przejdą w sobotę w deszcz i stopniowo będą zanikać. Temperatura powietrza wzrośnie do 7 st. C.

W niedzielę poprawę pogody przyniesie wyż znad Skandynawii. W całym kraju będzie słonecznie i bez opadów, a temperatura powietrza kształtować się będzie od 8 st. C na Podhalu do 15 st. C na Mazurach i Kujawach.

źródło:
Zobacz więcej