RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Ofensywa dżihadystów. Kolejny dzień ciężkich walk w Nigerii

Wojsko wyparło bojowników z miasta Damasak (fot. UN)
Wojsko wyparło bojowników z miasta Damasak (fot. UN)

Wtorek był kolejnym dniem ofensywy bojowników zgrupowanych w Państwie Islamskim Afryki Zachodniej w północno-wschodniej części Nigerii, w pobliżu granicy z Nigrem. Około godz. 17 czasu miejscowego bojowcy wtargnęli do miasta Damasak.

Amerykańscy żołnierze zostają w Afganistanie. Na jak długo?

Prezydent USA Joe Biden ma ogłosić, że amerykańskie wojska opuszczą Afganistan do 11 września – powiedzieli urzędnicy amerykańskim mediom. Taki...

zobacz więcej

Poruszając się ciężarówkami, na których ustawione były karabiny maszynowe, dżihadyści ostrzeliwali budynki użyteczności publicznej. „Grupa podjęła atak na jeden z wojskowych posterunków kontrolnych i na koszary. W tym czasie inna formacja zaatakowała jednostkę nigeryjskiej armii na przedmieściach, a trzecia „wszedłszy do miasta od północy, zaatakowała położony w centrum posterunek policji” – relacjonuje agencja AFP.

Atak na jednostkę wojskową nie powiódł się i po wymianie ognia z siłami rządowymi rebelianci opuścili miasto.

Seria ataków


W poniedziałek doszło do podobnego ataku w miejscowości Geidam Chukun, oddalonej o 4km od Damasaku. A w sobotę to sam Damasak był areną zaciętych walk, w wyniku których zginęło cztery osoby a kilka zostało rannych.

Zdobycie kontroli nad bazą wojskową w Damasaku jest głównym celem miejscowych islamistów, pozwoliłoby bowiem zademonstrować, że Państwo Islamskie Afryki Zachodniej (ISWA) sprawuje symboliczną kontrolę nad całym pograniczem nigeryjsko-nigerskim. Damasak był areną zaciętych walk przed sześciu laty. W marcu 2015 r. roku bojownicy Boko Haram porwali tam 400 kobiet i dzieci.

Talibowie sugerują gotowość do rozmów. Wskazali termin

„Tak długo jak wszystkie obce siły nie zakończą wycofywania swych wojsk, nie weźmiemy udziału w żadnej konferencji, która ma decydować o...

zobacz więcej

Kilka tygodni później w pobliżu Damasaku znaleziono masowy grób ze szczątkami 70 osób.

Niger i sąsiadujące z nim kraje: Mali, Nigeria i Burkina Faso od lat borykają się z działalnością lokalnych grup terrorystycznych, które próbują narzucić tamtejszym społeczeństwom prawo i obyczaje islamskie. Mimo zaangażowania międzynarodowych sił antyterrorystycznych, wciąż nie udaje się poskromić aktów terroru, porwań i egzekucji przedstawicieli administracji oraz wojska w regionie Sahelu, a zwłaszcza – na północy Nigerii i południu Nigru.

Szacuje się, że od początku rebelii Boko Haram na północnym wschodzie Nigerii w 2009 r. zginęło łącznie 36 tys. ludzi, a ponad 2 mln zostało zmuszonych do ucieczki. W 2016 r. struktury Boko Haram zlały się z grupami związanymi ze strukturami Państwa Islamskiego.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej