RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prezydent Duda: Bez Katynia nie rozumiemy współczesnej Polski

Prezydent Andrzej Duda mówił o znaczeniu Katynia (fot. TT/Sejm RP)
Prezydent Andrzej Duda mówił o znaczeniu Katynia (fot. TT/Sejm RP)

Pamięć o tragedii katyńskiej stała się częścią naszej tożsamości – mówił we wtorek do laureatów konkursu „Polskie Serce Pękło. Katyń 1940” prezydent Andrzej Duda. Jak podkreślił, bez Katynia nie rozumiemy współczesnej Polski.

„Polskie serce pękło. Katyń 1940”. Znamy nazwiska laureatów

Podczas wieczornej gali transmitowanej w TVP1 ogłoszono laureatów Ogólnopolskiego Konkursu „Polskie serce pękło. Katyń 1940”. W drugiej edycji...

zobacz więcej

„Polskie Serce Pękło. Katyń 1940” to konkurs literacko-plastyczny dla uczniów szkół ponadpodstawowych, w tym roku odbyła się jego II edycja. Podczas wtorkowej gali transmitowanej przez TVP1 do laureatów konkursu kilka słów skierował prezydent Andrzej Duda.

– Zbrodnia katyńska wciąż budzi grozę, gniew i potępienie. Tamte tragiczne wydarzenia sprzed 81 lat nadal są dla nas bardzo ważne. Nie pozostawiamy ich jedynie historykom. Dzieje się tak, ponieważ bez Katynia nie rozumiemy współczesnej Polski. Pamięć o tej tragedii stała się częścią naszej tożsamości – mówił.

– Ta pamięć, która nas dziś łączy, miała zginąć – tak samo jak zginęli wtedy polscy oficerowie. Sowieccy okupanci chcieli zgładzić wszystkich Polaków, którzy byli gorącymi patriotami. Wszystkich, którzy mieli jakieś zasługi, wiedzę i charakter – dodał, zwracając uwagę, że chcieli zgładzić wszystkich, którzy mogli przewodzić walce o wolną Polskę. Podziękował jednocześnie uczestnikom konkursu za udział, a także pogratulował.

Pomysłodawczynią konkursu jest marszałek Sejmu Elżbieta Witek, która podczas gali mówiła, że „prawda o zbrodni katyńskiej była fałszowana przez całe dekady, a właściwie przemilczana, dlatego że celem władzy komunistycznej było wymazanie ze świadomości i pamięci Polaków tej straszliwej prawdy”.

Z kolei minister Mariusz Kamiński podczas uhonorowania laureatów dziękował im za świadectwo żywej pamięci o tych, którzy zginęli w Katyniu. – Ci ludzie zginęli za to, że byli Polakami. Zginęli, dlatego, że służyli w formacjach symbolizujących suwerenność naszego państwa. Państwa, które miało zniknąć z historii – zaznaczył.

„Polskie serce pękło. Katyń 1940”. Dziś finał wyjątkowego konkursu

Około 4 tys. prac napłynęło na Ogólnopolski Konkurs „Polskie serce pękło. Katyń 1940”. We wtorek jego galę finałową pokaże TVP1. Konkurs,...

zobacz więcej

Szef MON: Katyń otoczony murem kłamstw


Głos zabrał także szef MON Mariusz Błaszczak, podkreślając, że pamięć o Katyniu jest naszym obowiązkiem, tak samo jak upowszechnianie tej wiedzy. – Katyń został otoczony murem kłamstw i przemilczenia. W związku z tym, że dziś na przykład w Moskwie próbuje się narzucić narrację, w której zaprzeczana jest współpraca Stalina z Hitlerem w pierwszym okresie w latach 1939-1941, dlatego też takie konkursy jak ten dzisiejszy są niezwykle istotne – zauważył.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zauważył z kolei, że „trzeba bezkompromisowo stać przy prawdzie, bo prawdy nie da się pogrzebać, bo prędzej czy później wyjdzie ona na jaw”. Podkreślił jednocześnie, że znajomość tego jaki jest wymiar współczesny kłamstwa katyńskiego, jest gwarancją tego, że młodzi laureaci tego konkursu będą w przyszłości bronić naszej ojczyzny przed totalitaryzmami, które opierają się zawsze na kłamstwie.

Prace w konkursie można było nadsyłać w trzech kategoriach: plastycznej, gdzie zadaniem uczestnika było przygotowanie projektu plakatu na temat związany ze zbrodnią katyńską, literackiej, w której uczestnicy mieli napisać prace pisemne na temat „Współczesny wymiar kłamstwa katyńskiego” oraz kategorii tekst piosenki poświęcony zbrodni. Przysłano około 4 tys. prac.

W kategorii plastycznej konkursu zwyciężyła Jagoda Sołtysiak (Lubin), I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika. Na podium znaleźli się też Paweł Szczepanik (Biała), Technikum Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. św. Józefa w Częstochowie oraz Artem Iakubets (Kraków), Zespół Szkół Mechanicznych nr 3 w Krakowie. W kategorii literackiej na podium znaleźli się Ilona Woś (Łukowa), Zespół Szkół Licealnych im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku, Łukasz Celniak (Przespolew Kościelny), Zespół Szkół Ekonomicznych w Kaliszu oraz Julia Pikul (Pyskowice), Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Pyskowicach. A w kategorii na tekst piosenki wygrali Kamila Jedynak (Częstochowa), IV Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie, Dominika Liszkiewicz (Piła), I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Pile, a także Małgorzata Skowrońska (Rogowo), Zespół Szkół nr 2 im. Unii Europejskiej w Rypinie.

Laureaci w każdej z kategorii dostali nagrody: za zajęcie pierwszego miejsca laptop oraz nagrody rzeczowe, za zajęcie drugiego miejsca tablet oraz nagrody rzeczowe, za zajęcie trzeciego miejsca czytnik ebook oraz nagrody rzeczowe. Dla uczestników, którzy zajęli miejsca 4 – 10 przewidziano także wyróżnienia i nagrody rzeczowe.

W skład Komitetu Honorowego II konkursu „Polskie Serce Pękło. Katyń 1940” weszli: prezydent Andrzej Duda jako przewodniczący, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oraz minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Komisji konkursowej przewodniczył prof. Tadeusz Wolsza.

źródło:

Zobacz więcej