RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Rozmowa sekretarza stanu USA z szefem polskiej dyplomacji. Chodzi o zachowanie Rosji

W Donbasie doszło do eskalacji konfliktu (fot. V.Sprinchak\TASS\Getty Images)
W Donbasie doszło do eskalacji konfliktu (fot. V.Sprinchak\TASS\Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Szef MSZ Zbigniew Rau rozmawiał telefonicznie z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem. Tematem rozmowy była odpowiedź NATO na działania Rosji na Ukrainie oraz obecność Sojuszu Północnoatlantyckiego w Afganistanie. Rozmowa odbyła się z inicjatywy strony amerykańskiej. O szczegółach rozmowy poinformowały służby prasowe polskiego MSZ.

Koncentracja wojsk rosyjskich przy ukraińskich granicach. Polskie MSZ reaguje

Koncentracja wojsk rosyjskich w pobliżu ukraińskich granic budzi nasze zaniepokojenie; Polska zamierza efektywnie wykorzystać okres przewodnictwa w...

zobacz więcej

„Z inicjatywy strony amerykańskiej minister spraw zagranicznych przeprowadził z sekretarzem stanu USA, Antonym J. Blinkenem, rozmowę na bieżące tematy w agendzie transatlantyckiej. Rozmowa dotyczyła m.in. odpowiedzi Sojuszu Północnoatlantyckiego na działania Federacji Rosyjskiej na Ukrainie oraz parametrów obecności NATO w Afganistanie” – czytamy w komunikacie rzecznika biura prasowego resortu.

Według polskiego MSZ rozmówcy „ocenili jako wysoce niepokojące i zagrażające bezpieczeństwu międzynarodowemu bezprecedensowe, jeśli chodzi o zakres od 2014 r., zwiększenie rosyjskiej obecności i aktywności wojskowej przy wschodniej granicy Ukrainy oraz na terenie Półwyspu Krymskiego okupowanego przez Federację Rosyjską”.

„Podkreślili zarazem, że powyższą sytuację dodatkowo pogarsza brak konstruktywnej reakcji Federacji Rosyjskiej na dyplomatyczne inicjatywy mające na celu deeskalację napięcia i redukcję ryzyka” – głosi komunikat.

„Sytuacja w Donbasie ulega pogorszeniu


Ministrowie – jak poinformowano – „z niepokojem odnieśli się do koncentracji wojsk Federacji Rosyjskiej w rejonie Donbasu oraz na granicy z Ukrainą”. „Tego typu działania doprowadzają do polaryzacji sytuacji w Donbasie, która w ostatnim czasie ulega znacznemu pogorszeniu” – podkreślono.

Minister Rau w Kijowie. „Ukraina ma prawo się bronić”

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau spotkał się w Kijowie z szefem ukraińskiej dyplomacji Dmytrem Kułebą. Wizyta związana jest z zagrożeniem...

zobacz więcej

Jak podały służby prasowe MSZ, szefowie dyplomacji USA i Polski zgodzili się „co do konieczności dalszego wspierania Ukrainy w obliczu rosyjskiej agresji”.

„Uznali za konieczne podjęcie działań, w tym sankcyjnych, mających na celu nakłonić Federację Rosyjską do łagodzenia napięcia w relacjach z Ukrainą oraz pełnego zaangażowania w realizację Porozumień Mińskich” – czytamy w komunikacie.

Minister Rau poinformował też sekretarza Blinkena o rezultatach jego wizyty w Kijowie na Ukrainie 8 kwietnia 2021 r., poświęconej kwestiom polaryzacji w ostatnim czasie konfliktu w Donbasie.

Nikt nie może kwestionować granic Ukrainy


„Szef Polskiej Dyplomacji podkreślił, że Polska, obejmując w 2022 r. przewodnictwo w OBWE, szczególną uwagę zwróci na kwestie konfliktu na wschodzie Ukrainy. Ministrowie zgodzili się, że zachowanie integralności terytorialnej Ukrainy jest kwestią najwyższego znaczenia, a jej granice nie mogą być przez nikogo kwestionowane” – podkreślono w komunikacie. Ministrowie omówili także kwestię dalszego zaangażowania NATO w Afganistanie oraz przyszłości misji Resolute Support. „Zgodzili się co do potrzeby dalszego wspierania afgańskiego procesu pokojowego i działań na rzecz stabilizacji sytuacji w tym kraju” – poinformował polski resort spraw zagranicznych.

Przeczytaj także: Szef NATO: Rosja musi zakończyć militarną rozbudowę sił na Ukrainie i wokół niej

W Donbasie na wschodzie Ukrainy, gdzie w lipcu 2020 r. weszło w życie zawieszenie broni, doszło do eskalacji konfliktu. Rosja zwiększa liczebność swych wojsk przy granicy z Ukrainą; wzrosła również przemoc na linii kontaktu, oddzielającej w Donbasie ukraińskich żołnierzy od wspieranych przez Rosję separatystów.

Wróg Putina uduszony psią smyczą. Kolejny mord na Wyspach

Trzy lata po śmierci Nikołaja Głuszkowa orzeczenie brytyjskiego koronera nie pozostawia wątpliwości: to było zabójstwo. Kilerzy nieudolnie...

zobacz więcej

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w rozmowie z amerykańską stacją CNN powiedział, że rosyjska interwencja jest bardzo prawdopodobna i może do niej dojść każdego dnia.

Sekretarz Blinken zapewnił na wtorkowym spotkaniu w Brukseli szefa ukraińskiego MSZ Dmytra Kułebę o niezachwianym poparciu USA dla Ukrainy.

Kijów obawia się Moskwy


Departament Stanu poinformował w komunikacie, że szef amerykańskiej dyplomacji „wyraził zaniepokojenie celowymi działaniami Rosji obliczonymi na eskalacje napięć w relacjach z Ukrainą, włącznie z agresywną retoryką i dezinformacją, coraz częstszymi przypadkami naruszania rozejmu i ruchami wojsk na okupowanym Krymie i przy granicy z Ukrainą”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej