RAPORT

Pogarda

Nowe obostrzenia i koniec nauki zdalnej? Są rekomendacje Rady Medycznej

W środę 14 kwietnia planowana jest konferencja rządu ws. obostrzeń (fot. B.Hasty/MediaNews Group/Getty Images)
W środę 14 kwietnia planowana jest konferencja rządu ws. obostrzeń (fot. B.Hasty/MediaNews Group/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Ponowne otwarcie od 19 kwietnia żłobków i przedszkoli jest bardzo prawdopodobne – powiedziała prof. Magdalena Marczyńska z Rady Medycznej po spotkaniu tego gremium. Co z poluzowaniem innych obostrzeń epidemicznych? Tutaj sprawa jest bardziej skomplikowana.

Koniec lockdownu w szkołach. Czarnek o tym, co będzie po 18 kwietnia

Od poniedziałku 19 kwietnia jest szansa na częściowy powrót do szkół – poinformował minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Oznajmił, że w...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

– Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że zakażenia w najmłodszej grupie stanowią ok. 1 procenta wszystkich zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w Polsce. Liczby zakażeń w tej grupie wzrastały równolegle do fali epidemii, a nie ją wyprzedzały czy napędzały. Dlatego po dzisiejszym spotkaniu Rady Medycznej z rządem można z dużym prawdopodobieństwem powiedzieć, że żłobki i przedszkola zostaną od poniedziałku ponownie otwarte – wskazała prof. Marczyńska, specjalistka od chorób zakaźnych wieku dziecięcego.

Luzowanie obostrzeń. Co z klasami I-III?


Dodała, że przedstawiciele rady doskonale rozumieją zmęczenie społeczne obostrzeniami, muszą jednak stać na straży wydolności systemu ochrony zdrowia.

Takiego otwarcia jak w przypadku żłobków i przedszkoli na razie nie będzie najprawdopodobniej w klasach I-III. Członkowie rady doradzającej premierowi argumentowali, aby jeszcze się z tym wstrzymać. Konieczne jest bowiem zmniejszenie obłożenia łóżek szpitalnych.

Zobacz także: Kiedy powrót dzieci do szkół? Wiceminister edukacji: Jesteśmy gotowi [WIDEO]
teraz odtwarzane
Kiedy powrót dzieci do szkół? Głos z ministerstwa edukacji

Restrykcje na majówkę


Prof. Marczyńska przekazała, że kolejne spotkanie Rady Medycznej odbędzie się jeszcze na pewno przed majówką. W jej ocenie komunikowane w środę przedłużenia obostrzeń nie będą najpewniej dotyczyły jeszcze początku maja.

Nie umiała odpowiedzieć, czy w środę zostaną przedstawione rozluźnienia dotyczące przepisów o aktywności sportowej na obiektach na świeżym powietrzu. Temat ten nie był we wtorek konsultowany z radą.

Zobacz także: Nowe obostrzenia po 18 kwietnia. Konferencja rządu

„Pacjenci nie przyznają, czym się leczyli”


– Rozmawialiśmy także dużo o szczepieniach – jak na każdym spotkaniu. Poruszaliśmy także temat amantadyny, bo ludzie zdobywają ją niestety z różnych źródeł. Nie ma absolutnie nadal przesłanek, aby sądzić, że ten lek działa po zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2. Pojawią się natomiast w szpitalach pacjenci, którzy wierzyli w skuteczność tego leku, a teraz trafiają do placówek w bardzo ciężkim stanie. Wiele osób w ogóle nie przyznaje się do tego, jakimi lekami próbowała się leczyć. Na poziomie szpitali obecna sytuacja jest nadal dramatyczna, więc o luzowaniach obostrzeń w innych sferach niż edukacja dziś w zasadzie nie było mowy – dodała prof. Marczyńska.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej