RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Tego jeszcze nie było. Zaskakujące zachowanie podczas obrad RB ONZ

W czasie konferencji widoczna była flaga Kosowa (fot. Ferdi Limani/Getty Images)
W czasie konferencji widoczna była flaga Kosowa (fot. Ferdi Limani/Getty Images)

Rosja przerwała we wtorek wideokonferencję Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie Kosowa, żądając usunięcia flagi tego kraju, która była widoczna za plecami przedstawicielki Prisztiny Doniki Gervalli. To bezprecedensowy incydent w ONZ od początku pandemii COVID-19.

USA ostrzegają Rosję. „Jeśli postąpią lekkomyślnie, będą konsekwencje”

Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken ostrzegł Rosję przed konsekwencjami agresywnych działań na granicy z Ukrainą. W ostatnim czasie...

zobacz więcej

– Ośmiu z 15 członków Rady Bezpieczeństwa nie uznaje Kosowa za państwo – powiedział zastępca ambasadora Rosji przy ONZ Dmitrij Polański, uzasadniając przerwanie rozmów. Dodał jednak, że Rosja nie ma nic przeciwko temu, aby przedstawicielka Kosowa była obecna podczas wideokonferencji.

Sprzeciw Wielkiej Brytanii


Żądanie Rosji wywołało sprzeciw przedstawiciela Wielkiej Brytanii, który podkreślił, że wideokonferencje Rady Bezpieczeństwa nie są spotkaniami formalnymi, a podczas poprzedniej sesji w sprawie Kosowa flaga tego kraju była widoczna za delegatem Prisztiny.

Postawa rosyjskiego dyplomaty spowodowała jednak przerwanie obrad, a przewodniczący sesji, ambasador Wietnamu przy ONZ Dang Dinh Quy, zwrócił się o konsultacje przy drzwiach zamkniętych. Obrady wznowiono po trzech kwadransach, a wietnamski dyplomata oświadczył, że widoczność flagi na telebimie nie wpływa na przebieg sesji. Przez ponad rok, z powodu pandemii, RB ONZ działa w formie wideokonferencji. Wcześniej w siedzibie ONZ w Nowym Jorku podczas przemówień przedstawicieli zainteresowanych krajów zwyczajowo nie było flag.

-> Przeczytaj także: Na czekistowskim haku. Kto naprawdę rządzi Rosją

źródło:

Zobacz więcej