RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Amerykańscy żołnierze zostają w Afganistanie. Na jak długo?

Amerykańskie wojsko ma opuścić Afganistan (fot. John Moore/Getty Images)
Amerykańskie wojsko ma opuścić Afganistan (fot. John Moore/Getty Images)

Prezydent USA Joe Biden ma ogłosić, że amerykańskie wojska opuszczą Afganistan do 11 września – powiedzieli urzędnicy amerykańskim mediom. Taki termin w zeszłym roku ustaliła administracja Donalda Trumpa wraz z talibami. Data może się jednak jeszcze przesunąć.

„Der Spiegel”: po zamachach na WTC USA miały gotowy plan ataku atomowego na Afganistan

Po zamachach 11 września 2001 Stany Zjednoczone rozpatrywały różne scenariusze walki z terroryzmem. Jednym z nich było użycie broni nuklearnej –...

zobacz więcej

Już wcześniej Joe Biden mówił, że może być trudno wycofać wojska z Afganistanu do 1 maja. Według umowy podpisanej w lutym 2020 r. USA i sojusznicy z NATO mają wycofać wszystkie wojska w ciągu 14 miesięcy, jeśli talibowie dotrzymają obietnic – nie pozwolą al-Kaidzie lub innym bojownikom działać na kontrolowanych przez siebie obszarach, będą kontynuować rozmowy pokojowe z rządem centralnym w Kabulu.

Jak podają Stany Zjednoczone, w Afganistanie nadal przebywa ok. 2,5 tys. żołnierzy.

11 września 2001 r. w Pentagonie pod Waszyngtonem zginęło w sumie 189 osób: 125 pracowników ministerstwa obrony, 59 pasażerów i członków załogi uprowadzonego samolotu American Airlines oraz pięciu terrorystów. Był to pierwszy atak na amerykański budynek rządowy od 1814 r., kiedy podczas wojny o niepodległość wojska brytyjskie zaatakowały stolicę młodej federacji.

W odpowiedzi na zamachy m.in. na World Trade Center w Nowym Jorku USA ogłosiło wojnę przeciwko islamskiemu terroryzmowi. 7 października 2001 r. Stany Zjednoczone przeprowadziły inwazję na Afganistan. Miała ona na celu obalenie reżimu talibów, ukrywającego bojowników Al–Kaidy, którzy dokonali zamachów terrorystycznych w USA.

Atak amerykańskich i brytyjskich sił powietrznych dotknął cele położone w stolicy Kabulu. Zbombardowano tam elektrownię i lotnisko oraz siedzibę przywódcy Talibanu i obóz treningowy.

źródło:
Zobacz więcej