RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zakrzepy krwi. WHO oczekuje na wyniki analiz szczepionki J&J

Amerykanie zalecili wstrzymanie podawania szczepionki J&J (fot. PAP/EPA/CJ GUNTHER)
Amerykanie zalecili wstrzymanie podawania szczepionki J&J (fot. PAP/EPA/CJ GUNTHER)

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała, że zajmie stanowisko ws. szczepionki firmy Johnson & Johnson przeciw Covid-19, gdy otrzyma informacje o wynikach analiz Europejskiej Agencji Leków (EMA) i amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA) dotyczących tego preparatu.

WHO napisała w mailu do agencji Reutera, że monitoruje również bazy danych na świecie, by wykryć ewentualne szkodliwe reakcje na podanie szczepionki Johnson & Johnson, w związku wystąpieniem zakrzepów krwi u osób szczepionych.

Organizacja nie sprecyzowała, jak długo potrwa jej analiza bezpieczeństwa i ewentualnych skutków ubocznych stosowania preparatu J&J.

Wcześniej we wtorek FDA i amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) zaleciły wstrzymanie podawania szczepionki J&J ze względu na wystąpienie sześciu przypadków zakrzepów krwi wśród 6,8 mln zaszczepionych osób. Obie agencje podały, że analizują wszystkie te przypadki „rzadkiego i ciężkiego typu skrzepu krwi”.

W związku ze stanowiskiem FDA koncern J&J zdecydował się opóźnić wprowadzenie swojej szczepionki do UE, mimo iż jej transport do Europy rozpoczął się już w poniedziałek.

Reuters podaje również, powołując się na źródła unijne, że Komisja Europejska oczekuje na wyjaśnienia koncernu dotyczące jego „zupełnie nieoczekiwanej” decyzji o opóźnieniu dostaw szczepionki dla Wspólnoty.

Zakrzepy po innych szczepionkach na COVID-19


Wcześniej podobne, choć również bardzo rzadkie przypadki zakrzepów zostały zaobserwowane po podaniu innych szczepionek tego samego typu: Sputnika V i preparatu produkcji firmy AstraZeneca. Są to tzw. szczepionki wektorowe, używające sztucznie tworzonych cząstek niegroźnych wirusów (adenowirusów) zawierających białko szczytowe SARS-CoV-2. Zdecydowana większość przypadków zakrzepów wystąpiła u kobiet poniżej 50. roku życia.

-> Przeczytaj także: COVID-19. Johnson & Johnson opóźnia wejście szczepionki na unijny rynek

W odróżnieniu od trzech pozostałych zatwierdzonych w UE szczepionek przeciw COVID-19, opracowanych przez koncerny: Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca, w przypadku Johnson & Johnson do uzyskania odporności wystarcza jedna dawka. Preparat nie musi też być przechowywany w zamrażarce - można go trzymać do trzech miesięcy w zwykłej lodówce.

źródło:

Zobacz więcej