RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wiceminister edukacji: Jesteśmy gotowi stopniowo otwierać przedszkola i szkoły

Jesteśmy gotowi, by otwierać stopniowo przedszkola i szkoły; bardzo nam zależy na tym, by dzieci jak najszybciej wróciły do szkół, ale sytuacja jest niezależna od nas, zależy od sytuacji pandemicznej – podkreślił w TVP Info wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski. Skomentował też zapowiedź szefa resortu edukacji Przemysława Czarnka, zgodnie z którą jest „wielka szansa” na powrót najmłodszych dzieci do nauki stacjonarnej już od poniedziałku 19 kwietnia.

Będzie regionalizacja obostrzeń? Informacje z Ministerstwa Zdrowia

Koronawirus w Polsce. We wtorek 13 kwietnia Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 13 227 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Z danych...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

We wtorek rano minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek powiedział, że jeśli dane o zakażeniach ze środy i czwartku potwierdzą tendencję spadkową, to od poniedziałku jest wielka szansa na powrót najpierw dzieci do przedszkoli, następnie w kolejnym tygodniu do klas I-III i do kolejnych klas szkół podstawowych.

Koniec lockdownu w szkołach?


Wiceminister Rzymkowski pytany był we wtorek w TVP Info o gotowość do powrotu do nauki stacjonarnej.

– Jesteśmy jak najbardziej gotowi na to, aby stopniowo otwierać przedszkola, szkoły i szkoły ponadpodstawowe. Wszystko tak jak powiedział pan minister Przemysław Czarnek jest uzależnione od sytuacji pandemicznej w Polsce. My gorąco chcemy, aby dzieci, młodzież wróciły do polskich szkół, do polskich przedszkoli, aby również ta normalność wróciła do życia nas wszystkich, bo to, że dzieci nie idą do przedszkoli i szkół również odbija się sytuacji rodziców i ich aktywności zawodowej – mówił Rzymkowski w programie „O co chodzi”.

– Nam bardzo zależy na tym, by dzieci jak najszybciej wróciły do szkół, ale sytuacja jest niezależna od nas, zależy od sytuacji pandemicznej – wskazał wiceminister.

Nowe obostrzenia po 18 kwietnia

Kiedy powrót do szkół? Wiceminister edukacji mówi o kwietniu

Kiedy skończy się szkolny lockdown i uczniowie wrócą do nauki w szkołach? – Mamy nadzieję, że być może jeszcze w kwietniu, jeśli to będzie możliwe...

zobacz więcej

Jak mówił, jeśli nadal odnotowywane będą spadki liczby nowych zachorowań, jeśli będzie obserwowane słabnięcie, opadanie trzeciej fali epidemii, „będziemy podejmować decyzje związane z powrotem dzieci do szkół”.

– Trzymam kciuki za dyscyplinę, bo widać efekty, jeśli chodzi o liczbę nowych zakażonych wirusem. Ale nadal przypominam o tym dramacie, jaki ma miejsce w polskich placówkach medycznych, w szpitalach, bo nadal liczba hospitalizowanych jest rekordowa, bardzo wysoka – zaznaczył wiceminister.

Nauka zdalna i stacjonarna – rozporządzenie


Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem, zajęcia stacjonarne w szkołach są zawieszone do 18 kwietnia. Uczniowie klas I-III szkół podstawowych, którzy w styczniu wrócili do nauki stacjonarnej w szkołach, od 22 marca znów uczą się zdalnie. Uczniowie z klas IV-VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych uczą się zdalnie od 26 października ubiegłego roku. Od 29 marca do 18 kwietnia zawieszone jest też, pod pewnymi wyjątkami, stacjonarne funkcjonowanie publicznych i niepublicznych przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych, innych form wychowania przedszkolnego, a także żłobków i klubów dziecięcych.

Kiedy konferencja rządu ws. obostrzeń?


– Pierwszy segment, jaki chcemy luzować w Polsce, to jest nauka. Tu pełna zgoda z ministrem Czarnkiem, że jeśli możemy mówić o możliwości luzowania, to chcielibyśmy, żeby dotknęło to przedszkoli i żłobków – poinformował we wtorek rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
teraz odtwarzane
Raport Ministerstwa Zdrowia - 13 kwietnia

Z zapowiedzi ministra Adama Niedzielskiego wynika, że najnowsze decyzje dot. dalszych obostrzeń po 18 kwietnia poznamy już w środę po posiedzeniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego.

Czytaj więcej: Koronawirus – nowe obostrzenia w Polsce. Konferencja prasowa

źródło:
Zobacz więcej