RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Orlen nadal będzie zarządzał Polska Press”. Obajtek krytycznie o postanowieniu sądu

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek kwestionuje decyzję Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który postanowił o wstrzymaniu przejęcia przez PKN Orlen spółek należących do Polska Press. Wnioskował o to Rzecznik Praw Obywatelskich. Na antenie TVP Info Obajtek przekonywał, że nie można wstrzymać czegoś, co zostało wykonane z mocą prawa, a nabycie Polska Press dokonało się 1 marca tego roku.

„Orlen nadal będzie zarządzał Polska Press”. Obajtek krytycznie o postanowieniu sądu

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek kwestionuje decyzję Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który postanowił o wstrzymaniu przejęcia przez PKN...

zobacz więcej

Szef naftowego giganta zauważył, że wcześniej uzyskano wszystkie wymagane zgody, w tym Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jak zaznaczył, jeżeli Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podjąłby decyzję w trakcie przejęcia, to kupująca spółka nie mogłaby przejąć udziałów.

– W momencie, kiedy już nastąpiło przejęcie udziałów, to mamy prawo – jako właściciel – wykonywać swoje w tym zakresie prawa – dodał Daniel Obajtek.

Prezes PKN Orlen zapowiedział, że spółka będzie zarządzała Polska Press. – Nie możemy w żaden sposób tego wykonać, bo stracilibyśmy sterowność tą spółką – zaznaczył. Jak tłumaczył, zakupiona spółka mogłaby za rok lub dwa stracić płynność i zmierzać w kierunku upadłości.

Daniel Obajtek napisał też na Twitterze, że „nabycie udziałów Polska Press dokonało się skutecznie 1.03.2021 r., czyli przed wydaniem przez sąd postanowienia”. „W związku z tym postanowienie sądu jest bezprzedmiotowe i nie ma wpływu na nasze działania, ani skuteczność nabycia tego podmiotu” – podnosi prezes PKN Orlen. Zauważa przy tym, że „postanowienie sądu nie ogranicza również PKN Orlen w wykonywaniu uprawnień właścicielskich z udziałów w Polska Press”.

Zaznaczył, że o wydanie takiego zakazu do sądu wnioskował Rzecznik Praw Obywatelskich, ale „sąd w sentencji wydanego postanowienia nie nałożył na PKN Orlen takiego obowiązku”. Prezes UOKiK poinformował, że 7 kwietnia przekazał stanowisko i akta sprawy do sądu w związku ze złożonym odwołaniem przez Rzecznika Praw Obywatelskich. Zauważył przy tym, że chronologia zdarzeń wskazuje, że sąd wydał postanowienie bez zapoznania się ze stanowiskiem UOKiK oraz z aktami sprawy.

UOKiK analizuje dalsze kroki prawne, w tym możliwość odwołania się od postanowienia sądu. 5 lutego 2021 roku prezes UOKiK zgodził się na przejęcie przez PKN Orlen grupy Polska Press, zrzeszającej największe dzienniki regionalne w Polsce. Transakcji Orlen dokonał w grudniu ubiegłego roku.

Zobacz także: Polowanie na Obajtka. Komu i dlaczego przeszkadza prezes PKN Orlen [NASZE ŚLEDZTWO]

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej