RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Francja zawiesza wszystkie połączenia lotnicze z Brazylią

Loty z Francji do Brazylii zawieszone (fot. PAP/EPA)
Loty z Francji do Brazylii zawieszone (fot. PAP/EPA)

Francuski premier Jean Castex poinformował we wtorek, że rząd zdecydował się zawiesić do odwołania wszystkie połączenia lotnicze między Francją a Brazylią ze względu na występujący tam nowy wariant koronawirusa i tempo rozprzestrzeniania się pandemii.

Sąsiedzi Polski otwierają stopniowo szkoły

Część uczniów na Słowacji wróciła w poniedziałek do szkół. Edukację stacjonarną wznowiły przedszkolaki, dzieci z klas od 1-5 szkół podstawowych,...

zobacz więcej

Wielu francuskich lekarzy apelowało już od dłuższego czasu o zawieszenie połączeń lotniczych z Brazylią.

W marcu minister zdrowia Oliveir Veran przekazał, że około 6 proc. nowych przypadków infekcji we Francji, to zakażenia wariantami koronawirusa z Brazylii i Republiki Południowej Afryki.

Według oficjalnych danych liczba przypadków koronawirusa przekroczyła w Brazylii 13,5 mln, a na COVID-19 zmarło ponad 354 tys. osób.

Senat przygotowuje się do powołania specjalnej komisji, która ma przeprowadzić śledztwo w sprawie działań rządu w ramach walki z pandemią, której skalę kwestionuje prezydent Jair Bolsonaro. Mimo katastrofalnej sytuacji, zmęczenie i presja polityczna ze strony Bolsonaro, który często bagatelizuje też rozmiar tragedii, zmusiły niektórych gubernatorów stanów do złagodzenia ograniczeń sanitarnych.

W poniedziałek Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała, że w Brazylii sytuacja związana z epidemią jest wyjątkowo dramatyczna, a zmarłych chowa się również w nocy, aby nadążyć z pogrzebami, zaś szkolne autobusy są wykorzystywane do przewożenia zwłok.

Gubernatorzy niektórych stanów skarżą się na niedobór szczepionek przeciwko COVID-19. W liczącym 210 mln ludzi kraju zaszczepiono dotąd mniej niż 3 proc. populacji.

Czytaj także: Francja przyspiesza szczepienia. Wydłuża okres między pierwszą a drugą dawką 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej