RAPORT

Wojna na Ukrainie

Sędziowie pokoju. „Nie wykluczam zmiany konstytucji” [WIDEO]

Prezydent Andrzej Duda zainaugurował prace zespołu do spraw sędziów pokoju. Ci sędziowie, wybierani przez obywateli, mieliby być najniższym szczeblem systemu sądownictwa i rozstrzygać w nieskomplikowanych sprawach. Według zwolenników tego pomysłu, przyspieszyłoby to postępowania sądowe. Prezydent zapowiedział we wtorek, że „nie wyklucza zmiany konstytucji w kontekście wprowadzenia instytucji sędziów pokoju”.

PiS wraca do tematu sędziów pokoju. Rzecznik PSL zadowolony

PiS wraca do tematu sędziów pokoju. Projekt zmian w tej sprawie może być kolejnym etapem reformy wymiaru sprawiedliwości. – Rozważamy wprowadzanie...

zobacz więcej

W skład specjalnego zespołu wchodzą współpracownicy Pawła Kukiza, przedstawiciele Kancelarii Prezydenta, Sądu Najwyższego oraz Ministerstwa Sprawiedliwości. Pracami nowego ciała, które ma przygotować reformę wymiaru sprawiedliwości, kieruje profesor Piotr Kruszyński, reprezentujący Stowarzyszenie na rzecz Nowej Konstytucji Kukiz'15.

Pierwsze posiedzenie miało się odbyć niespełna miesiąc temu, jednak plany pokrzyżowała trzecia fala pandemii koronawirusa. Prezydent uważa, że reforma wymiaru sprawiedliwości powinna być kontynuowana, a powołanie zespołu ma być kolejnym krokiem w tym kierunku. Sędziowie pokoju mieliby przyczynić się do przyspieszenia postępowań sądowych.

Zmiana konstytucji


Jedną z głównych kwestii pozostających do rozstrzygnięcia jest to, czy wprowadzenie sędziów pokoju wymaga zmiany konstytucji. Za koniecznością zmiany ustawy zasadniczej opowiada się Ministerstwo Sprawiedliwości, które przed kilkoma tygodniami przedstawiło swój projekt ustawy.

Zobacz także: Sędziowie pokoju w wymiarze sprawiedliwości


– Pomysłów i dróg do tego, żeby tutaj osiągnąć sukces jest co najmniej kilka, jest też kilka bardzo, bardzo ważnych problemów – poczynając od problemu konstytucyjnego i tego, czy jesteśmy w stanie w ogóle przeprowadzić i wprowadzić tę instytucję do polskiego systemu prawnego bez zmieniania konstytucji, co pozostawiam dyskusji – mówił prezydent otwierając prace zespołu, który będzie działał w jego kancelarii.

Prezydent: Mam nadzieję, że instytucja sędziów pokoju zostanie wprowadzona

Mam nadzieję, że instytucja sędziów pokoju zostanie wprowadzona i na pewno będę tego orędownikiem; chciałbym tylko wypracować taki projekt, który...

zobacz więcej

Podkreślił, że „absolutnie się nie zamyka również i na propozycje zmiany konstytucji”. – Gdybyśmy doszli w trakcie prac do wniosku, że dla właściwego sformułowania tej instytucji tak, żeby nie była ona jakąś kulejącą instytucją, tylko, żeby była instytucją prawidłowo funkcjonującą, żeby miała szanse dobrze rozwiązać te problemy, które wiemy wszyscy doskonale, że są problemami wymiaru sprawiedliwości, nie będę wahał się wyjść z propozycją, żebyśmy jednak się zdecydowali na przygotowanie projektu zmiany konstytucji i przekonać polski parlament do tego, aby tę zmianę zmiany w konstytucji przyjął – powiedział Duda.

Zaznaczył, że „ta sprawa absolutnie nie jest zamknięta”. – I to chcę zasygnalizować już na samym początku naszego spotkania i naszej debaty: nie wykluczam absolutnie zmiany konstytucji w tym kontekście, ale poddaje tę kwestię pod szeroką dyskusję i z wielkim zainteresowaniem wysłucham wszystkich stanowisk na ten temat – zadeklarował prezydent.

Wybór i rola sędziów pokoju


W myśl propozycji, sędziów pokoju mogłyby wybierać lokalne społeczności, na poziomie powiatów, podczas wyborów samorządowych. Kandydaci na sędziów nie musieliby mieć prawniczego wykształcenia, warunkiem byłoby natomiast posiadanie społecznego zaufania. Kandydować mogłyby osoby w przedziale wiekowym 30-75 lat. Sędziowie ci byliby niezawiśli, nieodwoływalni i pełniliby swoją funkcję przez 5 lat. Liczba sędziów pokoju w danym powiecie zależałaby od liczby spraw w przeliczeniu na liczbę mieszkańców. Orzekaliby w sporach cywilnych o wartości do 10 tys. zł, sprawach wszystkich wykroczeń oraz niektórych lżejszych przestępstw.

Zobacz także: Powstanie zespołu ds. sędziów pokoju


Druga istotna kwestia, z którą zmierzy się prezydencki zespół, jest ewentualny wymóg prawniczego wykształcenia sędziego pokoju. Paweł Kukiz chce, by sędziowie pokoju byli prawnikami z wykształcenia. Takiego rozwiązania nie ma natomiast w projekcie ministerstwa.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej