RAPORT

Wojna na Ukrainie

Milczanowska: Mówienie, że Bodnar był apolityczny, to bzdury

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar (fot. Artur Widak/NurPhoto via Getty Images)
Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar (fot. Artur Widak/NurPhoto via Getty Images)

– Adam Bodnar reprezentuje jedno środowisko, bo głównie to związane z Koalicją Obywatelską, w mniejszym stopniu z Lewicą – ocenia w rozmowie z portalem tvp.info Anna Milczanowska, wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Mówi, że jako Rzecznik Praw Obywatelskich Bodnar często angażował się w polityczne spory – m.in. krytykując reformy sądownictwa i atakując rząd.

Trybunał decyduje ws. RPO. Bodnar narusza zasadę kadencyjności?

Kadencja Rzecznika Praw Obywatelskich trwa 5 lat. Trybunał Konstytucyjny ocenia więc, czy po upływie tego okresu dana osoba może dalej pełnić tę...

zobacz więcej

Trybunał Konstytucyjny bada, czy po zakończeniu 5-letniej kadencji, Adam Bodnar może nadal pełnić funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich. Prezes Julia Przyłębska poinformowała, że ogłoszenie orzeczenia nastąpi 15 kwietnia o godz. 9.

Pojawiają się opinie, że jeśli obecna sytuacja byłaby zgodna z prawem, a Sejm i Senat przez kolejne lata dalej nie uzgodniłyby wspólnego kandydata, Bodnar mógłby pełnić tę ważną funkcję aż do emerytury.

Zobacz także -> „Wysoki Trybunale”. Prośba prezes TK do Bodnara

– Zgadzam się, że w prawie nie jest to niestety ściśle określone, ale fakt jest taki, że kadencja Adama Bodnara skończyła się we wrześniu 2020 roku. To ważne, żeby TK odniósł się teraz do zapisów konstytucji i ocenił, kiedy wygasa kadencja RPO – uważa Anna Milczanowska.

W rozmowie z portalem tvp.info przyznaje, że inaczej obecny stan rzeczy mógłby trwać jeszcze wiele lat, a prawo wyraźnie wskazuje na 5-letnią kadencję.

Bodnar bronił interesów opozycji?

Konstytucyjność ustawy o RPO. O co chodzi w sprawie Bodnara przed TK

Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego zajmą dziś stanowisko w sprawie długości kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich. TK zgodnie z Konstytucją RP...

zobacz więcej

Wiceprzewodnicząca sejmowej komisji sprawiedliwości podkreśla, że negatywnie ocenia dotychczasową działalność Adama Bodnara.

– Mówienie o tym, że Bodnar był apolityczny i stał na straży ochrony wszystkich Polaków, to bzdury i fałszywe informacje – uważa.

Gdy Lech Wałęsa groził użyciem broni i wzięciem udziału w „fizycznym odsunięciu” Jarosława Kaczyńskiego od władzy, Bodnar zaznaczał, iż „rozumie frustrację Lecha Wałęsy”. Innym razem usprawiedliwiał również sędziów, którzy publicznie prezentowali swoje poglądy czy brali udział w manifestacjach.

– Gdyby Bodnar chciał zachować odrobinę przyzwoitości, z pewnością reagowałby na słowa Wałęsy nawołujące do przemocy. Z kolei w sprawach sądowniczych apolityczny Rzecznik Praw Obywatelskie nie stawałby po stronie protestujących – mówi Milczanowska.

Zobacz także -> RPO napisał, co ustalił telefonicznie w sądzie. Obajtek: Jestem zdumiony

Posłanka PiS ocenia, że obecnie wielu sędziów zrzeszonych jest już w stowarzyszeniach skrajnie przeciwnych obozowi rządzącemu i jest to bardzo niepokojące. – Bo to przekłada się niestety na wyroki.  Również w ostatnich dniach w sprawie Sławomira Nowaka zapadła bardzo zaskakująca decyzja. Jestem przerażona tym, co się dzieje z polskim sądownictwem. Część sędziów jest wybitnych, ale są oni przytłoczeni przez sędziów, którzy najchętniej chroniliby swojej kasty i tego, aby byli zupełnie nietykalni. Tak nie może być, a niestety Adam Bodnar wkomponowywał się w tę narrację – uważa Milczanowska.

Adam Bodnar. „Mniej zaangażowany w sprawy zwykłych Polaków”

Nowy sondaż. Jak Polacy oceniają Adama Bodnara?

Już tylko 40 proc. badanych pozytywnie ocenia działalność Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara. Oznacza to, że podczas ostatniego roku,...

zobacz więcej

W rozmowie z portalem tvp.info posłanka ocenia, że „Adam Bodnar reprezentuje jedno środowisko, bo głównie to związane z Koalicją Obywatelską, w mniejszym stopniu z Lewicą”.

– Zwróciło moją uwagę, że w sprawach zwykłych Polaków był przez te 5 lat znacznie mniej zaangażowany. Głównie angażował się w wydarzenia polityczne związane z reformami czy nowymi ustawami. Zazwyczaj odnosił się do nich bardzo krytycznie. Uderzał m.in. w reformy sądownictwa – podkreśla.

Jak uważa, RPO powinien działać i pracować tak, jak robił to Janusz Kochanowski. – On faktycznie stał ponad polityką i koncentrował się na problemach obywateli. Służył drugiemu człowiekowi, bo na tym polega ta funkcja. Adam Bodnar poszedł w innym kierunku – podsumowuje.

Bodnar: Każdy przepis, który jest uchylony, ma moc prawa

„Bohaterowie” opozycji. Plują, wyzywają policjantów, łamią prawo

Politycy opozycji prześcigają się w atakach na policję. Teraz bronią kobiety, która brała udział w nielegalnym proteście, wyzywała i szarpała...

zobacz więcej

Z kolei Adam Bodnar przekonuje, że gdyby nie mógł pełnić obowiązków dłużej niż 5 lat, Polacy zostali bez Rzecznika Praw Obywatelskich. Tłumaczy, że w obecnych przepisach ustawowych chodzi o zapewnienie ciągłości funkcjonowania instytucji ombudsmana.

– Jeżeli wyrok zapadnie, to będzie można to trochę porównywać do sprawy z 22 października 2020 roku (dotyczącej aborcji – przyp. red.). Wtedy były różne wątpliwości co do trybu postępowania, co do tego, czy sędziowie zasadnie zasiadali w składzie Trybunału Konstytucyjnego – mówił we wtorek RPO.

– Każdy przepis, który jest uchylony przez Trybunał Konstytucyjny i wyrok zostanie opublikowany, ma moc obowiązującego prawa. Na tym polega działalność Trybunału i pewne niebezpieczeństwo wiążące się z działalnością Trybunału, co do którego możemy mieć różne wątpliwości – dodał.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej