RAPORT

Pogarda

„Zakrzepy krwi”. FDA zaleca wstrzymanie szczepień preparatem Johnson & Johnson

Szczepionki przeciwko koronawirusowi firmy Johnson & Johnson(fot. Shutterstock)
Szczepionki przeciwko koronawirusowi firmy Johnson & Johnson(fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Agencja Żywności i Leków (FDA) oraz Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) zaleciły we wtorek wstrzymanie szczepień z użyciem preparatu Johnson&Johnson z uwagi na wystąpienie 6 przypadków rzadkich zakrzepów krwi wśród 6,8 mln zaszczepionych osób.

We wspólnym oświadczeniu agencji opublikowanym m.in. na Twitterze, FDA i CDC oznajmiły, że rekomendują wstrzymanie szczepień „z nadmiaru ostrożności”. Agencje podały, że analizują sześć przypadków „rzadkiego i ciężkiego typu skrzepu krwi”, które wystąpiły u osób po przyjęciu jednodawkowej szczepionki.

Jak dodały agencje, leczenie tego typu zakrzepów jest inne niż w przypadku pozostałych, dlatego rekomenduje wstrzymanie szczepień do czasu zakończenia analizy i poinformowania pracowników służby zdrowia na temat potencjalnych efektów ubocznych i ich leczenia.

Pierwsze partie Johnson&Johnson trafiły do Europy


Do poniedziałku w USA za pomocą preparatu Johnson&Johnson zaszczepiono ponad 6,8 mln osób. Jest to jak dotąd jedyna szczepionka, która wymaga podania jednej dawki.

Pierwsze partie preparatu Johnson&Johnson w tym tygodniu trafiły do Europy. W RPA środek stosowany jest już od lutego. Wcześniej podobne, choć również bardzo rzadkie przypadki zakrzepów zostały zaobserwowane przy innych szczepionkach tego samego typu, tj. AstraZeneki oraz Sputnika V. Są to tzw. szczepionki wektorowe, używające sztucznie tworzonych cząstek niegroźnych wirusów (adenowirusów) zawierających białko szczytowe SARS-CoV-2. Zdecydowana większość przypadków zakrzepów wystąpiła u kobiet poniżej 50. roku życia.

Oczekiwania wobec władz


Jak informuje „New York Times”, chociaż posunięcie to zostało sformułowane jako zalecenie dla lekarzy, oczekuje się, że rząd USA wstrzyma podawanie szczepionki we wszystkich federalnych ośrodkach szczepień. „Urzędnicy oczekują, że stanowe służby zdrowia potraktują to jako silny sygnał, aby zrobić to samo”.

Eksperci mają zbadać możliwe powiązania między szczepionką Johnson & Johnson a zakrzepami i zdecydować, czy powinno nadal zezwalać się na jej stosowanie dla wszystkich dorosłych, czy też ograniczyć jej podawanie dla określonej grupy wiekowej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej