RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Premier: Prawda o Katyniu stanowi dzisiaj fundament wolnej Polski

Prawda o Katyniu stanowi fundament wolnej Polski, dlatego ta prawda o odwadze, poświęceniu, walce o godność człowieka, której uosobieniem są wszystkie ofiary Katynia, zostanie z nami na zawsze – mówił premier Mateusz Morawiecki w Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Morawiecki: Musimy dbać o prawdę o Katyniu i przekazywać ją kolejnym pokoleniom

Nawet dzisiaj są zwolennicy, by o zbrodni katyńskiej wiele nie mówić; niektórzy starają się wybielać zbrodniarzy, oskarżając ofiary o czyny,...

zobacz więcej

Szef rządu, który złożył kwiaty przed Pomnikiem Katyńskim w Warszawie, oddając hołd ofiarom zbrodni, podkreślał, że pamięć o Katyniu była kluczowa w walce o wolność, demokrację i niepodległość w latach komunizmu.

– Później, po krótkim pojednaniu, po odzyskaniu wolności, odzyskaniu części dokumentów, nastąpił znowu czas zakłamania ze strony tych, którzy czują się dzisiaj spadkobiercami Związku Radzieckiego – powiedział.

Dlatego my dziś – kontynuował szef rządu – cały czas musimy stać i stoimy na straży prawdy. – Na straży prawdy o polskich oficerach, nauczycielach, o przedstawicielach szeroko rozumianej polskiej inteligencji, którzy oddali życie za Polskę. Oddali życie tylko dlatego, że byli Polakami. Zostali w bestialski sposób zamordowani przez komunistycznych, sowieckich oprawców strzałem w tył głowy w Katyniu i w wielu innych miejscach na nieludzkiej ziemi – mówił premier.

– Pamiętamy o nich dzisiaj, bo prawda o Katyniu stanowi dzisiaj fundament wolnej Polski. Dlatego ta prawda zostanie z nami na zawsze. Prawda o odwadze, o poświęceniu, o walce o godność człowieka, której uosobieniem są wszystkie ofiary Katynia i tylu miejsc rozsianych na nieludzkiej ziemi, na ziemi komunistycznych oprawców – powiedział Morawiecki.

Sejm RP ustanowił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w roku 2007. Do zbrodni katyńskiej, w wyniku której zamordowano ok. 22 tys. polskich obywateli, m.in. oficerów Wojska Polskiego, policjantów i osób cywilnych należących do elit II Rzeczypospolitej, doszło wiosną 1940 r. Z polecenia najwyższych władz Związku Sowieckiego, z Józefem Stalinem na czele, funkcjonariusze NKWD dokonali masowych zabójstw m.in. w Lesie Katyńskim, Kalininie (obecnie Twer) i Charkowie.

źródło:
Zobacz więcej