RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

„Wysoki Trybunale”. Prezes TK do Bodnara w prostych słowach

„Pani sędzio...” – zwracał się kilkukrotnie do prezes Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Prezes TK poprosiła Bodnara, by zwracał się do składu sędziowskiego „wysoki Trybunale”.

Sędzia Stanisław Biernat: Uznajemy wybór prezes Julii Przyłębskiej

Wybór sędzi Julii Przyłębskiej na stanowisko prezesa TK uznaje wiceprezes Trybunału Konstytucyjnego Stanisław Biernat.

zobacz więcej

We wtorek Trybunał Konstytucyjny kontynuował rozpoczętą dzień wcześniej rozprawę w sprawie zainicjowanej wnioskiem grupy posłów PiS w sprawie przepisu, zgodnie z którym Rzecznik Praw Obywatelskich pełni obowiązki po upływie kadencji do czasu objęcia stanowiska przez następcę. Uczestnicy postępowania odpowiadali na pytania sędziów. Najwięcej pytań skierowanych zostało do RPO Adama Bodnara.

Podczas rozprawy Bodnar kilkukrotnie zwracał się do prezes Trybunału „pani sędzio”. – Ja bym prosiła, aby pan się zwracał do nas „wysoki Trybunale”, tak jak zwracał się pan do TK, kiedy jeszcze prezesem TK był prezes Rzepliński – zareagowała Julia Przyłębska.

Przeczytaj też: Sędzia Stanisław Biernat: Uznajemy wybór prezes Julii Przyłębskiej

Po zakończeniu serii pytań i wygłoszeniu stanowisk końcowych, prezes Julia Przyłębska poinformowała, że sprawa jest uznana za dostatecznie wyjaśnioną i zamknęła rozprawę. Jak poinformowała, ogłoszenie orzeczenia nastąpi 15 kwietnia o godz. 9.

TK kontynuuje rozprawę ws. konstytucyjności przedłużenia kadencji RPO

Na czwartek 15 kwietnia o godz. 9 Trybunał Konstytucyjny wyznaczył termin wydania orzeczenia w sprawie przepisu, zgodnie z którym Rzecznik Praw...

zobacz więcej

Sprawa została zainicjowana przed TK wnioskiem posłów PiS, który trafił do Trybunału w połowie września ub.r. Chodzi o zbadanie konstytucyjności ustawowego przedłużenia pięcioletniej kadencji RPO w sytuacji, gdy upłynie jego kadencja, a następca nie zostanie wybrany. Kadencja Bodnara upłynęła 9 września ub.r.

„Kadencja RPO wynikająca z konstytucji traktowana powinna być jako pierwszy wskaźnik jego legitymacji do działania. Z tą kadencją powinna iść synchronizacja kadencyjności w ustawie o RPO. Obecnie tego nie ma i dlatego zachodzi konieczność uruchomienia kontroli konstytucyjnej zaskarżonego przepisu” – wskazywali we wniosku posłowie PiS.

RPO powołuje Sejm za zgodą Senatu na wniosek marszałka Sejmu albo grupy 35 posłów. Jeżeli Senat odmówi wyrażenia zgody na powołanie Rzecznika (na podjęcie uchwały wyrażającej zgodę lub sprzeciw ma miesiąc), Sejm powołuje na to stanowisko inną osobę.

W ostatnich miesiącach parlament trzykrotnie, bezskutecznie próbował wybrać następcę Adama Bodnara. Obecnie kandydatem PiS na RPO jest poseł Bartłomiej Wróblewski; kandydatem KO i PSL – dr hab. nauk prawnych Sławomir Patyra, kandydatem Lewicy - prawnik i działacz społeczny Piotr Ikonowicz.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej