RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Będzie regionalizacja obostrzeń? Informacje z Ministerstwa Zdrowia

W środę minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji prasowej poinformuje o nowych obostrzeniach epidemicznych. – Za wcześnie mówić, od jakiego pułapu epidemii będziemy decydować, czy w danym województwie luzujemy obostrzenia i czy podejdziemy do tego tematu regionalnie, czy ogólnopaństwowo – powiedział rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Nowe obostrzenia. Konferencja ministra zdrowia

Koronawirus w Polsce. We wtorek 13 kwietnia Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 13 227 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Z danych...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Rzecznik MZ został zapytany na konferencji prasowej o możliwość regionalnego zdejmowania obostrzeń wprowadzonych w związku z trzecią falą pandemii.

– Obserwujemy całą dynamikę. To nie jest tak, że możemy powiedzieć, że gdy zajętość łóżek będzie na poziomie 60 czy 65 proc. w danym województwie, to już będziemy mogli luzować obostrzenia – odpowiedział Andrusiewicz.

Wyjaśnił, że dla resortu zdrowia „istotna jest dynamika spadków”. – Niestety nie obserwujemy, by ta dynamika spadków była obecnie duża – ocenił.

– Przypominam, że jeszcze niedawno mówiliśmy o obłożeniu łóżkowym na poziomie 78 proc., a dziś mówimy o 75 proc. To spadek wynikający z tego, że w ciągu ostatniego tygodnia blisko 2 tys. nowych łóżek (covidowych) utworzyliśmy – dodał.

– Za wcześnie mówić, od jakiego pułapu będziemy decydować, czy w danym województwie luzujemy obostrzenia i czy podejdziemy do tego tematu regionalnie, czy będziemy na to popatrzeć ogólnopolsko – stwierdził rzecznik resortu zdrowia.

Podkreślił, że dla resortu ważna jest też liczba zgonów, a także spadek liczby zakażeń, a innym ważnym czynnikiem, który przesądzi o tym, czy rząd zdecyduje się na poluzowanie obostrzeń jest „postępujący program szczepień”. – Pamiętajmy, że uodparniamy się po przebyciu choroby, ale najskuteczniejszym uodpornieniem jest aplikacja szczepionki – powiedział Andrusiewicz.

źródło:
Zobacz więcej