RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prezydent o Zbrodni Katyńskiej: Celem akcji było unicestwienie naszego narodu

Nie ma żadnej wątpliwości, że celem ówczesnej, sowieckiej akcji mordowania polskich oficerów i polskiej inteligencji było unicestwienie naszego narodu – powiedział prezydent Andrzej Duda w 81. rocznicę Zbrodni Katyńskiej.

Morawiecki: Musimy dbać o prawdę o Katyniu i przekazywać ją kolejnym pokoleniom

Nawet dzisiaj są zwolennicy, by o zbrodni katyńskiej wiele nie mówić; niektórzy starają się wybielać zbrodniarzy, oskarżając ofiary o czyny,...

zobacz więcej

Prezydent w 81. rocznicę Zbrodni Katyńskiej złożył oddał hołd pomordowanym przed pomnikiem katyńskim w Warszawie.

– Dzisiaj, tak jak już od lat, czcimy pamięć polskich oficerów, polskich funkcjonariuszy i przedstawicieli polskiej inteligencji pomordowanych w okresie II wojny światowej przez sowietów, w szczególności tych, którzy byli więzieni w Ostaszkowie, w Kozielsku, w Starobielsku, a pomordowano ich w Katyniu, w Charkowie, w Kalininie – mówił Andrzej Duda.

– Nasza obecność, gdzie czcimy pamięć tamtych straszliwych wydarzeń ludobójstwa bez wątpienia dokonanego na polskiej inteligencji, bo nie ma żadnej wątpliwości, że celem ówczesnej, sowieckiej akcji mordowania polskich oficerów i polskiej inteligencji było unicestwienie naszego narodu, jego unicestwienie poprzez wymordowanie tych najbardziej wpływowych i najbardziej rozwijających społeczeństwo warstw – podkreślał prezydent.

Zemsta Stalina


Jak dodał, „to była zemsta Stalina za porażkę, za jego osobistą kompromitacje w czasie wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku, ale to było także i sowieckie dążenie do unicestwienia naszego narodu i zapanowania nad terytorium, na którym dzisiaj żyjemy”.

Przeczytaj też: Zbrodnia katyńska. Ofiar może być kilka tysięcy więcej

„Zbrodnia katyńska była przez lata zakłamywana, również w wolnym świecie”

13 kwietnia obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Jego celem jest oddanie hołdu polskim jeńcom wojennym i więźniom zgładzonym...

zobacz więcej

Prezydent podkreślał podczas wystąpienia, że miejsc, gdzie Polaków zamordowano i do „dzisiaj leżą polskie kości, polskie prochy, jest na obszarze tej straszliwej ziemi bardzo wiele”. Zaznaczył, że nie tylko w tych miejscach, gdzie są masowe groby Polaków, jak Katyń, czy Charków, ale też w wielu innych.

– Czcimy dzisiaj ich pamięć, razem z całym społeczeństwem polskim, mimo trudnych warunków, mimo tego, że już drugi rok z rzędu nie możemy organizować wielkich uroczystości. Mam nadzieję, że wszyscy Polacy pamiętają, mam nadzieję, że polska młodzież pamięta o tych, którzy polskości, swojego patriotyzmu i swojego oddania ojczyźnie nie wyrzekli się nigdy – mówił.

Zaznaczył, że byli to ludzie różnego pochodzenia narodowościowego, wyznający różne religie.

Byli zwykłymi ludźmi


– Byli to ludzie różnych religii, różnych postaw społecznych, różnego światopoglądu, ale łączyło ich jedno; łączyło ich ogromne poczucie polskości, związku z Polską, poczucia tego, że Polska jest ich ojczyzną i że za tę ojczyznę, którą dopiero co, zaledwie 20 lat wcześniej odzyskali, za tą ojczyznę warto oddać życie, by była suwerenna, niepodległa i wolna. Cześć ich pamięci – powiedział Duda.

źródło:

Zobacz więcej