RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Inflacja w 2021 roku wyniesie 3,4 proc., a PKB wzrośnie o 3,7 proc.

Prognoza centralna tempa wzrostu PKB w bieżącym roku wynosi 3,7 proc.(fot. Shutterstock)
Prognoza centralna tempa wzrostu PKB w bieżącym roku wynosi 3,7 proc.(fot. Shutterstock)

Ankietowani przez NBP eksperci, reprezentujący instytucje finansowe i analityczno–badawcze, spodziewają się, że w tym roku inflacja CPI wyniesie 3,4 proc., a PKB wzrośnie o 3,7 proc. – wynika z opublikowanej we wtorek ankiety makroekonomicznej NBP.

Prognoza Krajowej Izby Gospodarczej. Eksport w górę

Dostępne obecnie dane o stanie gospodarki realnej oraz opinie pozyskane od członków KIG pozwalają szacować, że eksport w lutym 2021 wyniósł 20 497...

zobacz więcej

„W porównaniu z poprzednią rundą Ankiety Makroekonomicznej NBP, ścieżka prognoz inflacji CPI na kolejne lata przesunęła się wyraźnie w kierunku wyższych wartości. Najnowsze prognozy sugerują, że w latach 2021–2023 inflacja będzie się kształtować powyżej celu inflacyjnego NBP (2,5 proc.). Scenariusze centralne na te lata wynoszą: 3,4 proc. dla 2021 r., 2,9 proc. dla 2022 r. i 2,8 proc. dla 2023 r.” – czytamy w komentarzu NBP do wyników ankiety.

Dodano, że prognoza centralna tempa wzrostu PKB w bieżącym roku wynosi 3,7 proc., a 50–procentowy przedział prawdopodobieństwa sugeruje wartości między 2,7 proc. a 4,6 proc.

Bardzo podobna jest prognoza na 2023 r., zarówno jeśli chodzi o scenariusz centralny (3,7 proc.), jak i zakres typowych scenariuszy (2,8 proc.–4,7 proc.). Relatywnie najsilniejszego tempa wzrostu PKB, oscylującego między 3,3 proc. a 5,2 proc. eksperci spodziewają się w 2022 r., przy scenariuszu centralnym równym 4,2 proc.” – podano w komentarzu.

Zobacz także: ZUS przypomina o możliwości skorzystania z zasiłku opiekuńczego 

Jak poinformował bank centralny, wiosenna runda Ankiety Makroekonomicznej NBP w 2021 r. była przeprowadzona od 18 marca do 2 kwietnia, przy czym zdecydowana większość prognoz została przekazana w ostatnich dwóch dniach badania. Uczestniczyło w nim 20 ekspertów reprezentujących instytucje finansowe i analityczno-badawcze oraz organizację przedsiębiorców.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej